14 s - Hh gsz -WK w 8 Mr. Bruno van der Dussen (1660-1741was een voor aanstaand Gouds regent, die tevens op gewestelijk en landelijk niveau in vloed uitoefende. Gravure van B. Picart 1718, naar een schilderij van Jan van Helmont, 1715. Het waren en de keuze op Gouda is gevallen, Zoals ik eerder opmerkte, is deze studie naar drie Hollandse steden, belangrijken voor de ingezete- welijks sprake was van een sterk centraal gezag of van een uitgebreid bu reaucratisch apparaat, waren het vooral de stedelijke elites die hun stem pel drukten op de toenmalige samenleving. Waarom de 18de eeuw? Velen hebben op school geleerd dat de glorieuze 17de eeuw, de Gouden Eeuw, werd gevolgd door een tijd van verval, de Pruikentijd. De schuldigen waren de regenten. Zij waren verfranst, ver slapt en gedegenereerd. Zij waren gaan rentenieren en hadden de zee aan de Engelsen gelaten. Zij waren het die leger en vloot hadden verwaar loosd en de bevolking onderdrukten. Dit beeld van de jansalie-geest heeft lang standgehouden. Aan de bestudering van de 18de eeuw viel daarom geen eer te behalen. Wie is er nu geïnteresseerd in verval? Om in deze lacune te voorzien en om een wat objectiever en genuanceerder beeld te schetsen is gekozen voor de 18de eeuw. De beantwoording van de vraag waarom heb ik voor het laatst bewaard, onderdeel van een groter onderzoeksproject Steden waren vroeger veel zelfstandiger en nen dan vandaag de dag. Het waren haast kleine stadstaatjes met een ei gen bestuur, eigen wetten en rechtspraak en met eigen belastingen. Dit gold zeker voor de steden in het gewest Holland. Holland was het kernge bied van de regentenmacht en bovendien als meest ontwikkeld gewest de motor achter de economische expansie van de Republiek. Ongeveer de helft van alle Nederlanders woonde er en het gewest betaalde meer dan de ..y z.

Schatkamer | 1986 | | pagina 10