PUBLICATIES UIT DE GOUDSE REGIO 1983; IS sociëteit, stad behoorden. en beschrijving der stad van der Goude, II van Wijngaarden, Geschiedenis der Heeren NOTEN 1. C.J. de lange p. 481. te onderhouden. De regentenheerschappij was immers een uitgebreid en inge wikkeld netwerk van familiebanden en persoonlijke contacten. Ook toen wer den veel belangrijke zaken informeel tijdens de koffie of bij een glas wijn geregeld. Beschaving toonde zich vooral tijdens dergelijke bijeenkomsten. Wie nooit werd uitgenodigd, niet aan de conversatie kon deelnemen, geen tafelmanie ren kende of kwaad werd tijdens een gesprek of bij het kaarten, viel door de mand, verloor zijn fatsoen. Daar bleek wie tot de fatsoenlijkste families van Gouda behoorde en wie niet. De aangekondigde publicaties zijn voor een gedeelte niet in de handel, naar eventueel rechtstreeks bij de auteur(s)/sanensteller(s) te verkrijgen; in elk geval zijn de boeken in de studiezaal van de Ge meentelijke Archiefdienst Gouda te raadplegen en - in sonnige gevallen - te lenen. Bogt R.A.M. ter, De Oranjesociëteit in Gouda, een onderzoek naar de be trokkenheid van de sociëteit bij de contra-revolutie van september 1787 in Gouda en de nasleep daarvan. Gouda, 1985. 80 blz., noten. Doctoraal scriptie Leiden (alleen te raadplegen in overleg met de auteur). Na een overzicht van het ontstaan van de Oranjesociëteiten in Holland en in het bijzonder in Gouda in 1787, zet de auteur de organisatie van de Goudse sociëteit uiteen. Vervolgens schetst hij de aktiviteiten die de socië teit en haar leden ontplooiden in de periode tot de komst van de Pruisi sche troepen (sept. 1787), die culmineerde in de gewelddadigheden en plunderingen op 17 en 18 september 1787. Ter Bogt constateert dat de daar opvolgende politieke omwenteling weliswaar leidde tot afzetting van diverse vooraanstaande patriotten, maar dat de Oranjesociëteit geen radikale remo- tie van alle patriotse regenten kon bewerkstelligen. Na september 1788 bleek de sociëteit geen reële politieke invloed meer te kunnen uitoefenen. Tenslotte geeft de auteur inzicht in de sociale positie van de leden van de waartoe bepaald niet uitsluitend de allerarmste inwoners van de Bouwhistorische Voorhout 8 (te) s-Gravenhage krtn. Dit rapport bevat een uitvoerige bouwtechnische en bouwhistorische be schrijving van het gebouwencomplex, dat in de periode 1757-1795 het loge ment van de gedeputeerden van Gouda (naar de Staten van Holland) omvat te, een pand dat de stad in 1806 aan het rijk verkocht en waarin nu de Algemene Rekenkamer is gehuisvest. Het braambos niet verteerd. 1908 - Gereformeerde Gemeente Gouda samengestdoor G.D. Pas, J. de Visser en H.C. Witvliet. Gouda, Gerefor meerde Gemeente, 1985. 265 blzn., afbn. Van dit fraai uitgevoerde gedenkboek verscheen onlangs in het kerkhisto rische tijdschrift "De Hoeksteen" (jrg. 15, blz. 119-120) een uitgebreide re censie. Hoewel recensent H. Hille zich terecht afvraagt of in een gedenk boek dat over de laatste 75 jaar handelt meer dan een derde deel in be slag genomen mag worden door een voorgeschiedenis van ruim drie eeuwen, zullen geïnteresseerden in de Goudse kerkgeschiedenis de samenstellers deze onevenwichtigheid graag vergeven. Tot op heden was immers over de ge schiedenis van het (orthodoxe) protestantisme in Gouda geen voor een gro ter publiek bestemde publicatie voor handen. De bepaald niet conflictloze historie van de Gereformeerde Gemeente Steenblokkomt overigens ook documentatie en waardebepaling (van het pand) Lange 's-Gravenhage; (samengesteld door W.F. Weve). 2 delen. Rijksgebouwendienst, 1985. 161 blz., afbn., plattegrn.,

Schatkamer | 1986 | | pagina 17