ARCH1EFSPR0KKEL1NGEN 16 Vooraanstaande Goudse regenten hadden invloed op gewestelijk en landelijk niveau, maar men komt ze ook tegen bij kleinere aangelegenheden in de regio. Inv. nr. L59 van het oud-archief van Schieland laat zo kennis ma ken met Mr. Bruno van der Dussen. Zijn portret staat in dit blad op p.8. Op huifden den 3en augustus ao 1719 compareerden voor mij Andries Timmer, o- penbaar notaris bij den Ed: Hove van Holland geadmitteert binnen de stad Gouda residerende, en de getuijgen naargenoemt, Comelis Jacobse in 't Hout en Arien Comelisse Stolksman, regerende molenmeesteren van de Essepolder onder Nieicwer- kerk op d' IJsel, met goedvinden van de gemeene ingelanden van dezelve polder, ter eenre; ende Comelis de Jongh, als posesseur en eijgenaar van zekere hofste de en vijf mergen land, mede gelegen in dezelve Essepolder, zo voor hem, als die in der tijd possesseur of eijgenaar van deselve hofstede en landen zouden mogen werden, ter andere zijde; te kennen gevende de respective comparanten dat tus- schen de gemelde ingelanden van de voorsz. Essepolder ter eenre en den laatsten comparant Comelis de Jongh, mede ingelande van dezelve polder, ter andere zijde quaestie ende verschil was ontstaan over 't vernieuwen en repareren van zekere brug leggende in Sgravenwegh aan de scheykade van Gantsdorpspolder over de ge melde hofstede, en dat zij comparanten, tot voorkominge van verdere moeijelijkhe- den, en kosten, te raden waren geworden op den Zien julij laatstleden, in pre sentie van mij notaris, hare voorsz. differentie te verblijven aan de decisie en uytspraak van den Wel Ed: Heer en Mr. Bruno van der Dussen raad pensionaris en burgermeester dezer stad, hoogh heemraad van Schieland Sa, dat derhalven zijn Wel Ed: ten dezen mede comparerende, naar verhoor van partijen hinc inde de voorsz. differenten had uitgesproken en gedecideert, gelijk zijn Wel Ed: dede bij dezen.(De Jongh mocht 1/3 betalen en de polder 2/3.) dB uitvoerig aan de orde. Helaas ontbreekt vrijwel elke bronvermelding, ter wijl ook een index op persoonsnamen en zaken de gebruikswaarde van een dergelijke kloeke uitgave stellig had verhoogd. ErnstPeter. Familie Ernst 1781-1985; 2e (herz.) dr. Gouda, eigen uitg., 1985. 49 blz., afbn., index, noten. (Adres van de auteur: Samuel Mun- ckerstraat 25, 2806 RL Gouda). Deze familiegeschiedenis annex genealogie ('stamboom') beschrijft de vijf generaties nakomelingen van Frans Henrich Anton Ernst, afkomstig uit Lu dinghausen (West-Dtsl.die zich begin 19de eeuw in ons land (Zevenho ven) vestigde. Vanuit de noordoosthoek van Zuid-Holland concentreerde de familie zich weldra op Gouda en direkte omgeving. De auteur, die voor de genealogie een iets afwijkende (maar niet verwarrende) nummering ge bruikt, kondigt nadere uitwerking aan voor wat de Duitse voorouders be treft, alsook op het punt van de beroepen. Helaas wil hij de godsdienstige overtuiging buiten beschouwing laten. Deze aardig geïllustreerde familie geschiedenis zou bij een volgende herziening voorzien mogen worden van een index op de namen van alle niet-Ernsten. HomberghF.A.H. van den. Brugman en de brede weg; de invoering van de Observantie te Gouda nader bekeken. Artikel in: Franciscana, jrg. 41 (1986), blz. 99-120, noten. De auteur, die na zijn proefschrift (Groningen 1967) wel als de Brugman- kenner in Nederland beschouwd mag worden, weet in dit artikel op basis van nieuw onderzoek en verbeterde interpretatie van door anderen (o.a. Van Heel) onjuist beoordeelde gegevens een aanmerkelijk plausibeler volg orde aan te brengen in de (merendeel reeds bekende) gegevens over de zgn. Observantie (hervormingsbeweging binnen de Minderbroeders, die te rugkeer naar de oorspronkelijke leefregel voorstond) in het Goudse Fran ciscanenklooster, medio 15de eeuw. Hij gaat daarbij in op de belangrijke rol van de landsheer (Philips de Goede) en zijn kring en op die van Jo hannes Brugman, en constateert dat verder onderzoek wellicht het beeld nog wat kan verduidelijken.vds sept. 1986.

Schatkamer | 1986 | | pagina 18