AANKONDIGINGEN MEDEDELINGEN van nog 300 ca. het bevol- V.d. S., 3 oktober 1987. 7» van ge- - inventarisbeschrijvingen nitieve inventarissen (met van de Gereformeerde kerk) beschrijvingen ingevoerd; - bibliotheekbeschrijvingen (met name de aanwinsten van de laatste jaren, maar ook de definitief t.b.v. de nieuwe hoofdwoordencatalogus beschreven boeken); ca. 1500 beschrijvingen zijn Ingevoerd; - fotobeschrijvingen (hiervan zijn reeds ca. 4000 ingevoerd); - beschrijvingen van kartografisch materiaal; hiermee is zeer beperkt begin gemaakt; - bijzondere collecties, zoals tie 'varia' (losse documenten aanwezige archieven of in de ingevoerd: ca. 400 beschrijvingen; - analyses van de inhoud van archiefbestanddelen (m.n. notulen); beschrijvingen ingevoerd; - indexen op archiefbestanddelen: ca. 8000 indexverwijzingen op kingsregister 1850/60 ingevoerd. Zoals van tevoren natuurlijk al bekend was, vormt het invoeren van de ge gevens duidelijk een 'bottleneck'. Echter, ook al zal er sprake zijn van talloze jaren gegevensinvoer, uiteindelijk zal de doorsnee gebruiker van de studiezaal ermee gebaat zijn dat sneller duidelijk wordt of de door hem/ haar gezochte gegevens inderdaad in Gouda te vinden zijn. Nu al is b.v. het zoeken naar een foto in de aanwinsten van de laatste jaren een simpe le 'druk op de knop' geworden. Eén ding is zeker: het vervaardigen de beschrijvingen blijft een creatief en intellectueel stuk mensenwerk, lukkig maar. de collectie oorlogsdocumentatie en de collec- en handschriften die niet bij een van de bibliotheek kunnen worden ondergebracht); van defi- de kaarsenfabriek en zijn reeds ca. 2500 De tijden veranderen, en wij ook, zodat het niet waarschijnlijk geacht moet worden dat onze stadsbestuurders nog eens met dergelijke oplossingen voor het veel besproken probleem der onnette honden zullen aankomen. BROUWEN (in GA Gouda): - Keuren en Ordonnatiën der stad Gouda, OA 301, fol. 278 en 279. - Eerste vervolg op de Collectie Keuren en Ordonantiën der Stad Gouda, OA 306, fol. 179 vlgg. - Tueede vervolg op de Collectie Keuren en Ordonantiën der Stad Gouda, OA 307, fol. 317. AUTOMATISERING BIJ DE GEMEENTELIJKE ARCHIEFDIENST GOUDA Dank zij het automatiseringsfonds van de Stichting Vrienden van Archief en Librije, aangevuld met gemeentelijke financiering, heeft sinds het voorjaar 1987 bij de Goudse archiefdienst de automatisering haar intrede gedaan. Ging het in het (recente) verleden bij gemeentelijke archiefdiensten waar sprake was van automatisering meestal om tekstverwerking of hooguit het vervaardigen van indices, in Gouda wordt over de hele linie van het be heer van archieven en verzamelingen de computer ingezet. Vooral natuurlijk op het gebied van het toegankelijk maken van het beheerde materiaal. Het programma waarmee in hoofdzaak wordt gewerkt, draagt de curieuze naam 'askSam' en is in de USA ontworpen voor documentaire toepassingen. Omdat dit programma toestaat (grote) bestanden op te bouwen, waarbinnen een veelvoud van structuren naast elkaar kan bestaan, en het bovendien erg goed met lange teksten overweg kan, blijkt het voor archief- (en aan verwante-, b.v. museum-, bibliotheek-, e.d.) toepassingen uitermate ge schikt. Bovendien is het bijzonder goedkoop en kan het b.v. op microcompu ters met uitsluitend floppydiskdrives worden gebruikt. Momenteel wordt gewerkt aan de invoer van de volgende bestanden: - beschrijvingen van archieven en verzamelingen t.b.v. het z.g. archieven overzicht (deze zijn reeds ingevoerd; het systeem moet echter worden ver fijnd en t.b.v. depotbeheer volledig bijgewerkt); van archieven t.b.v. de samenstelling name: de archieven van resp. plaatsingslijsten; er maar een

Schatkamer | 1986 | | pagina 23