PUBLICATIES UIT DE GOUDSE REGIO geven, Moordrecht, 13 «aart 1778 - 19 septeiber 1788. O.A. on der wijs ge- 26 en met deels omdat bron, deels "Door de schout nogmaals gevraagt om middelen aan de hand te geven, dat als schout en ambachtsbewaarders in hun verzoek al eens accordeerden, hoe dezelven, als de veenluiden in de maand van september haar roetalen opgeven, dan volkomen geconvenieerd zouden kunnen zijn, dat de roetalen die zij opgeven conform is met de roetalen, die zij in dat gaar hebben geveendt. Geantwoordt: daar moeten Schepper ook wel meede te vreeden zijn en dat zulks in dat geval schout en ambachtsbewaarders het ook aan hunne contientie dienden over te laaten. Op enkele punten kwam men aan de bezwaren van de veenlieden tegemoet, maar ondanks hun verzet werd in maart 1782 de aanstelling van Maarten de Jong als slikmeter bevestigd. BRONNEN 1. Notulen van schout en ambachtsbewaarders van Moordrecht, inv. nr. 2. 2. Memorie van bezwaar; - op de publicatie en reglement waar nae de veenluyden in Moordregt zig zul len moeten reguleeren, 23 jan. 1782. O.A. Moordrecht, inv. nr. 234c. 3. R.H.A. Cools. Strijd om den grond in het lage Nederland. Het proces van bedijking, inpoldering en droogmaking sinds de vroegste tijden. Rotterdam/s-Gravenhage, 1948 (p. 191). 4. M.J.A.V. Koeken. Van stads- en plattelandsbestuur naar gemeentebestuur. 1973 (pp. 36-47). van een eens waardevolle informatie, mondelinge overlevering als De aangekondigde publicaties zijn voor een gedeelte niet in de handel, maar eventueel rechtstreeks bij de auteur(s)/samensteller(s) te verkrijgen; in elk geval zijn de boeken in de studiezaal van de Ge meentelijke Archiefdienst Gouda te raadplegen en - in sommige gevallen - te lenen. Het samenstellen resp. schrijven van een gedenkboek is zelden een sinecure. Toch leveren gedenkboeken nogal vaak gebruik wordt gemaakt van omdat schriftelijk bronnenmateriaal later verloren gaat. We mogen dan ook blij zijn met de oogst aan gedenkboeken op bied van de laatste jaren. In deze rubriek komt een vijftal jubileumboeken, verschenen in 1985 en 1986, aan de orde. De redactie houdt zich overigens aanbevolen voor aanvullingen. 40 jaar de driestar. Gouda 1985. 324 blz., afbn., tabn., grafn. (verkrijg baar bij Chr. Pabo "De Driestar", Bleulandweg 492, ƒ40, In het najaar van 1985 verscheen dit zeer omvangrijke, uiterst smaakvol verzorgde gedenkboek. Hoewel door menige Gouwenaar schouderophalend afgedaan als zwarte-kousenschoolis "De Driestar" inmiddels een begrip in Gouda geworden. Toch liggen de wortels van deze school wel ver buiten de regio: zij ont stond in 1944 als niet-erkende, noch gesubsidieerde onderwij zersopleiding voor de 'gereformeerde gezindte' in het Zeeuwse Krabbendijke. Door de watersnoodramp van 1953 in 1954 min of meer toeval lig naar Gouda verdreven, groeide de school in 30 jaar van kweekschool tot een forse scholengemeenschap, die leerlingen/studenten van Mavo tot en met MO-opleiding onderdak biedt. Door de reformatorische grondslag van de school, is de schoolbevolking nog wel voor een belangrijk deel van buiten Midden-Holland afkomstig, vooral aan de Pabo. Het jubileumboek is geproduceerd door een redactiecommissie, die vele perso nen in haar boek aan het woord laat, met name de oud-directeuren P. Kuijt (oprichter van de school) en mr. J. de Heer. Een thematische indeling is gevolgd, waarbij achtereenvolgens de volgende onderwerpen aan bod komen: de oprichting en groei, de strijd om erkenning, de relatie met de ouders en geldgevers, de internaten, de uiteenlopende lokaties in Gouda, het bestuur, de docenten en de leerlingen/studenten. Het zeer leesbare geheel is werkelijk gelardeerd met foto's, facsimile's van allerlei documenten, enz., enz. en wordt besloten met een naamlijst van alle (te achterhalen) afgestudeerde

Schatkamer | 1987 | | pagina 12