»7 kweekschool-, o.k.- en pabostudenten uit de periode 1946-1985. Jammer, dat een precieze opgave van bronnen ontbreekt, maar dat is misschien inherent aan de journalistieke vorm, die het geheel heeft gekregen. Dat neemt niet weg, dat een interessant stuk (uitsluitend na-oorlogse) onderwijsgeschiedenis op boeiende wijze is vastgelegd. Het is te hopen, dat alle originele bijdra gen in de sfeer van de 'mondelinge geschiedenis' en schriftelijke overleve ring zorgvuldig in het Driestar-archief bewaard zullen blijven. StAloysiusschool 80 jaar. Gouda 1986. 32 blz., afbn. (ƒ5,bij de school: Spieringstraat 16). De oudste school in het gezelschap vierde in 1986 haar 80-jarlg bestaan. Oorspronkelijk een tweedelige jongensschool (z.g. voor- en achterschoolge wijd aan resp. St. Aloysius en St. Stanislaus Kosta, fuseerde de school in 1966 met de Mariaschool voor meisjes en vormt zij sinds 1985 met de Maria- kleuterschool de r.k. basisschool St. Aloysius. Een gedenkboekje verscheen, gevuld met herinneringen van oud-leerlingen, een schets van het heden door het hoofd van de school, biografische notities over de patroonheiligen en een zeer beknopt historisch overzicht (van de hand van E. van Rossum). Het boekje is verlucht met diverse goed geplaatste foto's, onder andere van enkele documenten. Uit de tekst zijn enkele bronnenopgaven te distilleren. De Technische School voor Gouda en Omstreken 75 jaar. Gouda 1985. 46 blz.~ afbn. Tf2,50 bij de school, Groen van Prinsterersingel 49). Dit beknopte gedenkboekje begint met een kort stukje over de vakopleiding in de tijd van de gilden, gevolgd door een korte, overzichtelijke schets van het vakgericht (technisch) onderwijs in de 19e eeuw - de tijd waarin de stadsteken-, burger(avond)- en ambachtsscholen ontstonden. Helaas wordt niet ingegaan op het feit waarom in Gouda betrekkelijk laat (oprichtingspe- riode 1908-1910) een ambachtsschool tot stand kwam. Het oprichtingscomité en latere bestuur, onder leiding van burgemeester Martens en voorts diverse vooraanstaande industriëlen tellend, ging in elk geval voortvarend te werk, want de nieuwbouw aan het Paradijs werd op tijd voor de eerste cursus 1910/11 opgeleverd. Typerend voor Gouda: het vak pottendraaienwas één van de zes praktijkvakken waarmee werd gestart. Vervolgens komt in vogel vlucht de geschiedenis van de school aan bod. De bezettingstijd en de on derwijsvernieuwingen in de jaren '50 tot '70 krijgen daarbij extra aandacht, evenals de nieuwe gebouwen (Graaf Florisweg 1932, Groen van Prinsterer singel 1973). De na-oorlogse verzuiling van het technisch onderwijs in Gouda komt niet ter sprake. Het geheel wordt afgesloten met lijsten van bestuurs leden en personeelsleden vanaf 1910. De foto's, geconcentreerd op enkele plaatsen, zijn helaas deels wat klein uitgevallen. In tegenstelling tot de andere jubileumuitgaven zijn geen afbeeldingen van documenten opgenomen; een bronnenopgave ontbreekt. Veen, C.J. van. De geschiedenis van de r.k. u.l.o./mavo-school te Boskoop. Boskoop1986. 119 blz. (obl.), afbn., grafn., noten, (ƒ15,bij de school: Kievitstraat 54). Een interessant en uitvoerig gedenkboek, terecht met 'geschiedenis' aange duid, verscheen medio 1986 t.g.v. het 60-jarig jubileum van de r.k. Don Bosco-mavo. De aanpak is haast ouderwets degelijk: de auteur heeft een uitgebreid archiefonderzoek verricht (en daarvan in een volledig notenappa raat verantwoording afgelegd), ook buiten de regio, waardoor het nodige over de voorgeschiedenis van deze Boskoopse Mavo tevoorschijn is gekomen. In feite is hierdoor de basis gelegd voor een geschiedschrijving van het ge hele r.k. onderwijs in Boskoop. Daarbij zou dan naar mijn mening nog aan dacht besteed mogen worden aan de verzuiling binnen het Boskoopse onder wijs. Het boek begint met de 'schoolgeschiedenis', waarna een apart gedeelte wordt gewijd aan de geschiedenis van het schoolbestuur. Dit laatste deel had best verwerkt mogen worden in het grote geheel (enkele kleine doublures wa ren dan vermeden), nu heeft dit tot een wat onverwachte compositie geleid. Al met al is het een gedenkboek dat er mag zijn. Netjes verzorgd en zeer royaal geïllustreerd, onder andere met veel afbeeldingen van documenten; zo

Schatkamer | 1987 | | pagina 13