AANKONDIGINGEN MEDEDELINGEN van gebruikt werd. Een kleine foto-ten- nummer 28 half of (0 Nadere de loop of bij De Schatkamer was de plaats en naar een datum in de plaatselijke en regionale telefonisch te verkrijgen bij J.W.E. Archiefdienst (0 1820-16135). NEDERLANDS ENIGE PERKAMENTMAKER KOMT NAAR GOUDA is het meest duurzame schrijfmateriaal, dat ooit bestaan heeft, van ongelooide dierenhuiden. Vanwege de duurzaamheid royaal zelfs, dat enkele foto's op een wat merkwaardige plaats in de tekst verzeild zijn geraakt. Een wonder ter gedachtenis; vijftig jaar Hervormde Schoolvereniging Wad- dinxveen: samengesteld door N. Bakker en A.A.J. Korevaar. Waddinxveen 1986. 159 blz., afbn. (ƒ12,50 bij de Rehobothschool, Sperwerhoek 4). Dit is strikt genomen geen gedenkboek van een school, maar van een school vereniging. Desondanks een boek, dat een interessant stuk (kerkelijk en politiek bepaalde) onderwijsgeschiedenls bevat, vooral omdat uitvoerig wordt ingegaan op het moeizame ontstaan van de schoolvereniging. Het boek is in gedeeld in vier gedeelten. Begonnen wordt met gedachten/memoires over een aantal personen, die als bestuurslid of lid van het onderwijzend personeel met de schoolvereniging verbonden waren of zijn. Het zijn traditionele stuk jes, waarin af en toe toch wat historisch interessante zaken naar voren ko men. In het tweede deel (blz. 25-60) gaat G.J. Bergacker in op de oprich- tingsgeschiedenis, zich baserend op zijn MO-scriptie over dit onderwerp. Hoewel geen bronvermelding bij dit deel aanwezig is, wordt dit gedeelte lijk goed gemaakt door het vierde gedeelte (blz. 117-159), waar in extenso een 14-tal artikelen uit het hervormde kerkblad, periode maart '36 tot maart '37, wordt gepubliceerd. Het derde deel, van de hand van de samen stellers (bestuursleden) "geeft in vogelvlucht een blik op de voorbije vijftig jaren", waaronder de groei van één lagere school in 1939, gevestigd in de door de C.N.S. afgestane Onderwegschool, naar drie basisscholen in 1986. Het geheel is erg verzorgd uitgegeven, voorzien van talloze foto's, onder andere van documenten; ook hier laat de plaatsing van de foto's nog wel eens te wensen over. dr.o-> vdS jan. 1987. Perkament is het meest duurzame schrijfmateriaal, Het wordt gemaakt van ongelooide dierenhuiden, is het tot in de 19e eeuw gebruikt om bijvoorbeeld akten en oorkonden op te schrijven. Sindsdien is het beroep van perkamentmaker vrijwel uitgestorven. In heel Europa zijn er nog maar een handje vol over. De meesten van hen hebben moderne productietechnieken ontwikkeld. De heer H. de Groot uit Rotterdam is de enige perkamentmaker in Nederland en als enige gebruikt hij oude methodes om perkament te maken. Om u kennis te laten maken met dit oude ambacht organiseert de Stichting VRIENDEN VAN ARCHIEF EN LIBRIJE een lezing met demonstratie door de heer De Groot met enkele van zijn medewerkers. Hierbij zullen ook verschillende soorten perkament getoond worden, zoals schaaps-, geiten- en kalfsperka- ment. Heel bijzonder is het doorzichtige perkament, dat in de middeleeuwen als vensterglas of als 'overtrekpapier' toonstelling zal het geheel completeren. Bij het ter perse gaan van dit nummer van het tijdstip van de lezing nog niet bekend; gestreefd wordt rond half maart. Nadere informatie komt pers, of is in de loop van februari Klein (0 1820-36082) of bij de Gemeentelijke

Schatkamer | 1987 | | pagina 14