I HBS GHERAERT LEEU, BOEKDRUKKER TE GOUDA door Dr. J .H. Winkelman Z9 Rond het midden van de 15e eeuw werd de boekdrukkunst geboren, ongeveer in diezelfde tijd zag Gheraert Leeu het levenslicht. Later zou hij de bijnaam Meester Gerijt de Prenter verwerven. Vanaf 1477 is de jonge Leeu als boek drukker in Gouda werkzaam. Zijn drukkerij is in een pand aan de Markt gevestigd. Aanvankelijk signeert Ghe raert zijn boeken met de bescheiden i- nitialen G.L. Het materiaal, dat hem ten dienste staat, is nog uiterst pri mitief. Zijn lettertype is eenvoudig, de opmaak van het boek bescheiden, il lustraties ontbreken. De aanduiding voor boekwerken uit deze vroege tijd, Kijkje in een boekdrukkerij anno 1520, in het midden de drukpers. De late Middeleeuwen. De zon staat laag aan de culturele horizon. De bloeiperiode is voorbij. Er heerst 'herfsttij' (Johan Huizinga), verval. Maar er zijn ook opwaartse krachten, die tot nieuwe bloei drijven. De vernieuwen de impulsen gaan niet van de massa uit, maar van het geniale individu. Vooral bij laagstaande zon zijn de schaduwen lang. Grote gebeurtenissen liggen in 't verschiet: Humanisme, Renaissance, Reformatie. Een nieuwe len te zal aanbreken. De ontluikende techniek draagt het hare bij. De mens vindt de boekdrukkunst uit, een uitvinding die qua historisch belang niet onderdoet voor de uitvinding van de computer. De boekdrukkunst heeft op essentiële wijze bijgedragen tot de verspreiding van de nieuwe ideeën. Belangrijke voorvallen in het leven van de mens worden vaak omkleed met sprookjes: babytjes groeien in de rode kool en ook de ooievaar speelt in het gebeuren een rol. Zo is het ook met de vraag, wie de boekdrukkunst heeft uitgevonden. Volgens een van geslacht op geslacht overgeleverd sprookje zou de Nederlander Lauris Janszoon Coster de uitvinder ervan ge weest zijn. Men wist zelfs 'precies', hoe dit in zijn werk was gegaan. De bejaarde Coster wandelde eens met zijn kleinkinderen door de Haarlemmer hout. In gedachten verzonken trok hij wat schors van een beukenboom. Om zijn kleinkinderen te amuseren sneed hij er met zijn zakmes letters uit. Thuis gekomen smeerde Coster wat inkt op de letters en drukte ze op een stuk papier af. En het idee was ontstaan om met losse letters door middel van een persprocëdé teksten op papier te drukken. Sprookjes zijn een lang leven beschoren, maar ze zijn daarom nog niet waar. Vermoedelijk komt Jo hannes Gutenberg uit Mainz de eer toe, de kunst van het drukken te hebben ontdekt. Het moeizame met de hand overschrijven van teksten, het 'monnik- kenwerk', was nu overbodig geworden. De kunstmatige manier van schrijven deed zijn intrede. Een vroege drukker zegt over dit vernuftige procédé: "Met hulp van de Allerhoogste op wiens wenken kinderen welsprekend worden en die dikwijls de kleinen openbaart wat de wijzen verborgen blijft, is dit uit nemende boek gedrukt en vol tooid: Zonder hulp van rietpen, grif fel en verenpen maar door een won derlijk overeenstemmen, ineensluiten en harmoniëren van stempels en lood- letters w

Schatkamer | 1987 | | pagina 15