DE LAATSTE WINDMOLEN VAN WADDINXVEEN EN DE FAMILIE HERFST door W. Verboom 17 Prentbriefkaart van omstreeks 1900. De molen "De Nijverheid" is nog in de oor spronkelijke staat met schuren en rechts de molenuoning. Het vroegere veendorp Waddinxveen is landelijk gezien vooral bekend gewor den als industrieplaats. Die bekendheid heeft deze gemeente, die na de 2e Wereldoorlog een forse groei heeft beleefd, mede te danken aan de gunstige ligging in de provincie Zuid-Holland. In het bijzonder is Waddinxveen nu bekend door zijn meubelindustrie, die in de tweede helft van de vorige eeuw ontstond. Vóór die tijd was de papiermakerij een plaatselijk belangrijke nij verheid, die landelijk gezien een niet geringe betekenis had. In de negen tiende eeuw stonden er wel 15 papiermolens te Waddinxveen. Het is onvoor stelbaar, dat er niet één is overgebleven. Al die papiermolens hebben tot ver in de negentiende eeuw gewerkt. Er zijn nog 19 plaatsen dichtbij de Gou we aan te wijzen, waar ooit molens hebben gestaan. Langs de Zuidkade dichtbij de tegenwoordige hefbrug stonden er vroeger twee, "De Hoop" juist ten zuiden van de hoek Zuidkade-Jan Dorrekenskade en "De Nijverheid" wat verder op de Zuidkade en dichterbij de Gouwe gelegen. De molen "De Hoop", gebouwd in de zeventiende eeuw, was een papiermolen tot 1859 en na verkoop in dat jaar een korenmolen. In 1899 brandde de molen af, werd weer her steld en later in 1911 verkocht en afgebroken en daarna weer opgebouwd in Harderwijk. Er werd later een restaurant in gevestigd, maar als zodanig werd ook deze molen in 1969 door brand verwoest. Tot zover wat de molen "De Hoop" betreft, maar over de molen "De Nijverheid” echter gaat deze bij drage. "De Nijverheid" was een achtkante bovenkruier met lage stelling, met riet gedekt, maar op een stenen onderstuk en met een schuur onder de balie. De ze kloeke molen, die in 1651 begon als zaagmolen en door vroegtijdig over lijden van de eigenaar in 1655 reeds werd overgedragen, werd daarna pa piermolen en heeft als zodanig diverse eigenaren gehad, wat gezien de vele jaren van zijn bestaan niet te verwonderen valt. Er kwamen ook combinaties van eigenaren voor. -’W-

Schatkamer | 1987 | | pagina 3