werd het stopgezet in 19 januari Herfst, 18 Foto van 1929. De wieken van de molen zijn hier al verwijderd. Het geheel is verminkt door de hoge bouw van een pakhuis. van een in hoofdzaak grauw papier werd vooral in de tijd, dat de en zo goed als stil lagen na de veenpiassen. In elke molen werkten gewoonlijk 10 molenaar, 2 scheppers, 2 koetsers (koetsen is papier- 2 hangsters en 1 reemaker (gereedmaker) Het zou in dit bestek te veel plaats vergen om alle eigenaren te noemen. Wel zijn gegevens daarover van 1750-1932 opgenomen. Van de molen zijn wel vijf namen bekend. Op het kadastraal minuutplan van omstreeks 1835 wordt de molen "de Kleine Papiermolen" genoemd, wat op een vergissing moet berus ten, want in 1655 wordt bij de verkoop beschreven: een achtkante papiermo len met een huis, werkhuis, schuren, enz. In latere officiële stukken droeg de molen de naam "Lijsje houd uw schortje op". Dat was kennelijk overgeno men uit de volksmond, want ook de namen "Lijsje" en "De Slingertjes" kwamen voor. Toch moet met zekerheid worden aangenomen, dat de molen toen als naambord een afbeelding van Vrouwe Fortuna droeg, op een bal staande met beide handen een wimpel ophoudend. Een dergelijke afbeelding werd ook in de papiermakerswereld als watermerk gebruikt. Door zo'n naambord op de molen ontstonden al die bijnamen. De vele papiermolens in Waddinxveen, waar gemaakt, vormden een goede werkgelegenheid, werkzaamheden in de veenderij verminderden het droogleggen personeelsleden stof scheppen op vilt), 2 heffers, Er werden lange werkdagen gemaakt. De volwassen papiermakers hadden een loon van vijf gulden per week. In die tijd, de tweede helft van de 19e eeuw, was er veel armoede. In 1854 werd al concurrentie van machinaal vervaardigd papier gesignaleerd, maar de Waddinxveense papiermolens bleven echter de handfabricage trouw, op een enkele uitzondering na. Toch was het missen van de grote stap van handwerk naar het gebruik van machines één der grootste oorzaken van de ondergang van de Waddinxveense papierin dustrie. Eén bedrijf, de papierfabriek "De Schoone Haas", voorheen A.W. van Lange, waar in 1879 de eerste papiermachine werd aangeschaft, hield het langer uit dan vele andere, werd aangehaald in 1933 maar Het betekende ontslag voor 1933. Tot aan de likwidatie-verkoop werd er diverse soorten papier en karton. De papiermolen voor der Veen, Willem van der W'olff, den, elk voor een vierde deel. 3 man, toen op 23 december van (der) Veen zijn vierde deel voor der Winden. In de periode van omtrent de opvolgende eigenaren, der Winden, echtgenote van van met wie zij in 1879 de eerste papiermachine werd aangeschaft, Na 150 jaar te hebben bestaan - dit jubileum niet gevierd - werd het stopgezet in 1932. circa 40 man. De likwidatie vond plaats op 1 mei er nog gewerkt. Men vervaardigde "De Nijverheid" werd op 19 januari 1739 publiek verkocht ƒ6450.-.- en gekocht door een combinatie van 4 personen: Cornelis van Gerrit van der Winden en Jan van der Win- In 1750 werd deze combinatie verminderd tot dat jaar in openbare veiling Cornelis van ƒ1250.-.- verkocht aan Gerrit en Jan van 1750 tot en met 1777 ontbreken de gegevens Pas op 12 maart 1778 erfde Cornelia de papierfabrikant Jan

Schatkamer | 1987 | | pagina 4