ARCH1EFSPROKKELINGEN VRAAG ANTWOORD goed zijn dit huis uit de vergetelheid te halen er zuinig op te en J.A. Kamermans Archief van het oudemannenhuis, inv. nr. 1, deel 1, fol. 33 vs. In de kantlijn staat nog "Praecautiën tegens eenige onbehoorlijkheeden” ONFRISSE OUDE HEREN IN HET VROESENHU1S Extra ordinaris vergadering van de heeren regenten van't oudemannenhuys op dingsdag den 7e july 1767, present de heeren v.d. Kerckhoven, v.d. Does en v. der Burch, De heeren regenten van 't oudemannenhuys voor gekomen zijnde dat de oudemannen zig niet ontsien om zowel boven als beneden in de gangen van hetzelve huys op de grond te spuwen, niettegenstaande tot voorkominge van dien op diverse plaatsen bakken met zand zijn gesteld, dat zij des avonds en op andere tijden, in het gaan naar hunne cellen, de muur en met snuytsel van kaars sen of andere vuyligheeden besmeeren, mitsgaders dat zij dagelijks hunnne messen komen te slijpen op de trap pen, welken dienen tot den opgang na de kamer van gemelde heeren regenten. Omme alle welke onbehoorlijkheeden voor te komen en te weeren, hebben de heeren regenten bovengemeld, na voorgaande deliberatie, goedgevonden ende verstaan te verbieden, zoals geinterdiceert en verbooden word bij deezen. interdiceeren en Op peene van ter contrairie doende, telken reyze en in ieder poinct van dien, te zullen verbeuren een boete van twaalf stuyvers ten profijten van het huys. En is wijders nog goedgevonden ende verstaan, de binnemoeder en meyden van dit huys te gelasten en te ordonneeren, om nauwkeurig te letten en toe te zien of ook iemant van de oude mannen tegen de voorszeyde poincten kome te misdoen, en zulks bevindende daarvan aanstondszonder eenige de minste conniventie te gebruyken, kennisse te geeven aan de heeren regenten. En zal extract van deeze resolutie in de eetzaal van de oude mannen werden opge hangen, omme te dienen tot een ieders naarrigtinge Gevraagd: - J.W. SchuddebeursDe Zuidplas 100 jaar droog, Moordrecht 1939- - W.J. Diepe veen, De vervening in Delfland en Schieland tot het einde der zestiende eeuwLeiden 1950. - D. van Doorn, eaGedenkschrift van het hoogheemraadschap van Schie land 1273-1973, Rotterdam 1973. Openbare Nutsbibliotheek Nieuwerkerk aan den IJssel, Reigerhof 2, 2914 KC Nieuwerkerk aan den IJssel, tel. 01803-16201. 21 In de loop van de jaren 1777 tot 1812 verkreeg Jan Herfst de volgende zes papiermolens te Waddinxveen in eigendom: "Lijsje houd uw schortje op", la ter "De Nijverheid" genaamd, "De Herder", "De Bijenkorf", "Het Eerste For tuin", "Het Tweede Fortuin” en de "Drie Vinken". Na zijn dood in 1812 kocht zijn weduwe de zevende molen "Klein Oost Indië". Niet alleen de molens van de familie Herfst werden afgebroken, ook de hui zen, waarin zij gewoond hebben. Echter met één uitzondering en dat be treft het herenhuis Noordkade 161, al vele jaren bewoond door de familie Van der Loo. Dit grote huis werd in 1840 gebouwd door Adrianus van Til burg Herfst, papierfabrikant en eigenaar van de molen "De Tweede Fortuin", destijds aan de Noordkade. Hij was tevens landbouwer (veehouder?). Zijn e- nig kind Hendrik Herfst, toen 16 jaar oud, legde de eerste steen. In de achtergevel van het huis bevindt zich deze steen, waarop staat: "De eerste steen gelegd door Hendrik Herfst oud 16 jaar op den In Juny des jaars 1840". Het zou zijn

Schatkamer | 1987 | | pagina 7