N1EUWERKERKSE SCHOOLMEESTERS IN DE 17E EEUW door A.M. den Boer 22 °P en achter de plaatse- selve ambaght en door de burgerlijke ke controle van het zeer voorsienighe heeren Burgermeesteren der steede van de heerlijckheeden van Capelie en Niewerkerck 1. INLEIDING Zowel voor als na de overgang tot de Hervorming stond het onderwijs op het Hollandse platteland ten dienste van de kerk. Die overgang verscherpte de eisen, die aan de school werden gesteld. Volgens de bekende Dordtse Sy node van 1618/1619 mocht niemand uitgesloten zijn van de 'weldaet der scho len'. Tot in de Franse tijd kon de organisatie van het onderwijs van plaats tot plaats verschillen. De ambachtsheerlijkheid Nieuwerkerk op den IJssel groeide van 161 huizen in 1632 naar 300 huizen in 1732 (l).ln 1659 bouwde men een multi-functioneel ambachts- en schoolhuis (2). Deze combinatie zou tot in de 19e eeuw blijven bestaan. De zorg voor het schoolgebouw werd zo als taak voor de burgerlijke overheid gezien. Inhoudelijk zag men in het 17e eeuwse Nieuwerkerk het onderwijs als een aangelegenheid voor de kerke- raad. Van de vergadering van het consistorie van 21 maart 1671 werd geno tuleerd: "...zijn mede door de E kerckenraed besogt de schoole onder het- hebben alles welgevonden". Nieuwe schoolmeesters werden en kerkelijke overheid samen gekozen, onder de publie- horen' van de kandidaten in de kerk. Men stond dat recht. De stad Gouda kocht in 1666 de ambachtsheerlijkheden Capelle Nieuwerkerk op den IJssel (3). Zes jaar later kwam men lijke gebruiken inzake het onderwijs. 2. DE MEESTERS VERBURCH EN VRIEND In 1666 overlijdt Hestergen Clock, de echtgenote van Claes Cornelisz. Ver- burch, schoolmeester te Nieuwerkerk. De weduwnaar blijft dan met drie kin deren achter, waaronder de 12-jarige zoon Rutgeris. Zijn zwager, ds Isaac Clock, ook te Nieuwerkerk, wordt dan op verzoek van de meester voogd. Bij de regeling daarvan werd zijn beroep vermeld en zo is Verburch ook de oudste mij bekende schoolmeester uit de 17e eeuw (4). In 1672 overleed de schoolmeester zelf. Op 4 december besloten de kerkeraad, ambachtsbewaar ders en kerkmeesters nog eens nadrukkelijk om nauw samen te werken bij het aanstellen van de schoolmeester-koster-voorzangerMaandag 12 december 1672 besloten de Goudse burgemeesters echter ook over deze zaak. "Over- midts het overlijden van coster voorlezer schoolmr: Nieuwerkerckis in desselfs plaats bij dAmbachtsheeren gesurrogeert Robertus d'Mol, op sooda- nigh tractemente voordeel als bij d'overleedene is genooten geworden, en- de sal van dese copije gesonden worden aen den gerechten predicant van nieuwerkerck voorsz. omme te dienen tot derselfs naricht," aldus hun Ka merboek (5). Zo gemakkelijk ging dat niet. Wat notuleerde ds Jacobus Schuylenburgh - in Nieuwerkerk als kandidaat bevestigd in 1668 - er wat later over? "Den 14 Decemb. is ons ter hant gestelt een extract uijt het ca- merb.(oek) der steede Gouda, waerbij ons word bekent gemaeckt, dat de Am- bachtsh. (eeren) van Nieuwerkerk, de heeren Burgemeesteren der steede Gou da hebben gesurrogeert eenen Robertus de Mol in plaets van de overleedene Coster en Schoolmeester waarin de vergaderinghen wederzijds geen genoegen scheppende zoo in de manier van procedeeren als in de gaaven en bequaem- heden van de voornoemden, hebben geoordeelt dit naervolgende Request haer A:A: te praezentere t welck luijd als volgt: Aande Achtb: wijse, Gouda, Ambachtsheeren op den ijzzel. Geeven met eerbiedigheijt te kenne, de Ambachtsbewaerders, kerckenraden, en kerckmeesteren in Nieuwerkerck hoe zij na het overlijden van haer Coster, Voorlezer en Schoolmeester Claes Cornelisse Verburch achtervolgens haer schuldighe pligst en na het exempel harer voorzaten van oude tijd af daertoe ten vollen geregtigt en genoegst hebben gesien na een bequae- me persoon, omde vacerende voornoemde plaetze tot de meesterdienst van kercke en school te bekleeden, hebben tot dieneijnde ontboode oock in on-

Schatkamer | 1987 | | pagina 8