JII -Hl ik_5~a..r 6T) I 5? (V 0 "'C DODENBE- 75 Voor een systematische be handeling van alle aspecten van het dodenbestel is het Goudse archiefmateriaal niet toereikend. In grote lijnen zul len de gebruiken rondom de dood in Gouda niet veel ver schild hebben van die elders in de Nederlanden, in het bij zonder in Holland.6) MIDDELEEUWS STEL Plattegrond van de Grote of Sint Janskerk te Gouda, nd de uitbreiding van 1475. 6> Mijn uiteenzetting berust op RJ. Hirsch, Doodenritueel in de Nederlanden vóór 1700 (diss. Amsterdam 1921); en Ester Vink, 'Laat-middeleeuwse stedelijke keuren en het ritueel rond de dood', in: A. van der Zeijden ed., De cultuurgeschiedenis van de dood (Amsterdam 1990) 33-48. We concentreren ons in dit artikel op het begraven in Gouda in de vijftiende eeuw, maar zullen toch ook naar de zestiende eeuw ver wijzen. in feite duurden de middeleeuwen tot 1572, toen door de invoering van de Hervorming niet zozeer de uiterlijke vorm, als wel de betekenis van het doden bestel ingrijpend veranderde. In hetgeen volgt wordt eerst een korte schets gege ven van het middeleeuwse dodenritueel. Dan volgen uit eenzettingen over het oudste grafboek, over het beheer van de graven in de Goudse Sint janskerk, over hun ligging en hun verschijningsvorm, over de grafeigenaren en over het belang van het dodenbestel als financieringsbron voor de kerk. We eindigen met een waardering van het fenomeen 'begraven in de kerk'. 33 28 32 22 25 24 18 15 12 "tef (13) 40J 1

Schatkamer | 1995 | | pagina 17