IDE BEGIN VAN HET ZEVENHUIZEN IN TACHTIGJARIGE OORLOG door drs W. Pau! 32 e tweede helft van de 16e eeuw is een woelige tijd geweest Het was de tijd van de refor matie en van het begin van de tachtigjarige oorlog. De grote gebeurtenissen in deze oorlog, zoals het beleg en ontzet van Leiden, zijn uitvoerig beschreven en ieder bekend, over de gevolgen van de oorlog voor de plattelandsbevolking weet men veel minder te vertellen. Dit geldt ook voor de belevenissen van de inwoners van de dorpen in Schieland. Aan de hand van aanteke ningen uit verschillende bronnen is door mij getracht wat meer te weten te komen over de gevol gen van het beleg en ontzet van Leiden voor de bevolking van Zevenhuizen. in 1572 begon de opstand pas goed, en keerde vrijwel geheel Holland en West vriesland zich tegen het geldend regime. Dit had tot gevolg dat hooggeplaatste personen die het hiermee niet eens waren en een goed heenkomen zochten. Toen een sommatie om hun posten weer te bezet ten werd genegeerd, werden hun goederen in beslag genomen. Dit lot trof ook de Rooms katholiek gebleven Jacob van der Duyn, Heer van Sprang, voogd over de kinderen van zijn broer Nicolaas van der Duyn, eigenaars van het Huis ter Duyn en het daarachter gelegen vogelbos te Zevenhuizen. Dit bos had een vermaardheid in het gehele land. Het was de broedplaats van reigers, schol levaars, kwakken, lepelaars en dergelijk gevogelte. Vele geschiedschrijvers maken melding van dit bos en de gewoonte om nesten te schudden en de jonge vogels te verkopen. Zo verhaalt jacob Lois1, dat de vogels: "....op Hemelvaertsdagh ende dat tot Pinxteren toe seer wonderieyk worden uyt haere nesten geschudt ende nedervallende worden a/soo gevangen ende metgeheele schuy- ten seffens in alle steden van Holland vervoert ende verkoght, dat deese heeren groote profijten aenbrengt Niemant en magh in deese boschagie komen ofte doorvaeren om deese vogelen geen ongemackaen te doen op groot poene ende boete, uytgenomen als deese schuddinghe van deese broetvogelen geschiedt; als dan komt er een groote quantiteyt van volck uyt geheel Hollant ende andere provintiën ende landen om deese schuddinghe te sien ende elck mensch die wilt komen sien, moet den kasteleyn accordeeren, oft komt niet in het bosch Het beheer over de geconfisceerde goederen van de Van der Duyns werd opgedragen aan de heer van Schilperoort, die als rentmeester-ontvanger een zeer nauwkeurig man bleek te zijn. Ook onder zijn beheer werden in 1572 en 1573 in dit bos de vogelnesten geschud en de jonge vogels - meestal schollevaars - bij honderden opgeraapt, en als lekkernij in de omgevende steden verkocht Nauwkeurig noteerde Van Schilperoort het aantal geschudde vogels en de ontvangsten hiervan, m zijn rekeningen2 vinden wij de volgende aantekening: "Terselver tijt soe hebben de soudaten wesende aldaer tot sevenhuysen de schol vers ghestolen. Ende die bomen mitte nesten mitghewelt affgehouwen, de scholvers vemyeltende vercoft hebben, directelijck teghen den wille ende danck van desen ontfangher ende die bij hem waeren soedat dese ontfangher met sijn hul pers mit groote naersticheyt ende diligentie noch sekeren scholvers opgeraept heeft ende vercoft (.Bronnen voor de geschiedenis van Rotterdam, J.w. Unger en Mr. W. Bezemer. Deel II blz. 581. Jacob Lois: "Oude ware beschrijvinge van schielant". 2ARA den Haag inv. nr. 3.01.28. Rekenkamer ter Auditie. "Rekeningen van Gherijt Lambrechts van Schilperoort, van de geanno teerde goederen van (o.a.) de Heer van somersdijk onder den Ambachten van Zevenhuizen en Zegwaard, 1573-1576", 2 delen.

Schatkamer | 1996 | | pagina 10