Nationalisatie van zorg 30 ook het bredere verband komt aan de orde in de feestrede. “Eerst na langdurig beraad werd besloten tot aansluiting bij het Nederlandsen Verbond van Ziekenkassen-, de vrees wel ke de leden toen koesterden, n.i dat de vereeniging geen zeggenschap over haar kasmidde len zou hebben, is niet bewaarheid. "10 Als Doornhein in 1942 overlijdt bewijst voorzitter A. Vuik namens de vereniging hem eer door het bijwonen van de begrafenis. Vuik zelf werd in 1926 voorzitter en bleef dat tot zijn overlijden in 1955. A. Both wordt dan van 2e nu le voorzitter. “Ondersteuning zij ons doel” is een organisatie die van onderen gestalte krijgt en zich verzet tegen verambtelijking en nationalisatie van zorg. Ook van herverzekeren is men hui verig. In 1917 weigert men de 'Landbouw onderlinge’ te Amsterdam samenwerking. In 1918 wordt evenmin ingegaan op een verzoek van de Provinciale Bond van Ziekengeld uitkerende vereenigingen. Eind 1926 vraagt het internationaal Bureau van de Arbeid te Den Haag gege vens over de vereniging en de kas met het oog op de ontwerp-verzekering. De secretaris verstrekt ze netjes, in januari 1927 is er een brief van de Provinciale Bond van ziekengeld uitkerende vereenigingen in Zuid-Holland. Gemeld wordt dat de samenwerkende ziektekas- sen sinds 1918 op de bres hebben gestaan voor de zelfstandigheid, ook bij in werking treden van een ziektewet. De Nieuwerkerkse bestuursnotulem “Nadat wij in 1920 (12 April) van Minister Aalberse vergaande toezeggingen in die rich ting hadden verkregen hebben wij ons met succes verzet tegen de daarna gekomen plannen Posthuma Kupers, Mr. Groeneveld en het ontwerp ziekte en ongevallenwet 1925 van Minister Aalberse. Het zal u evenmin ontgaan zijn dat Minister Slotemaker de Bruine in zijn ontwerp tot wijziging der ziektewet dankzij onze samenwerking onze vereenigingen op de eerste plaats stelde. De secretaris van de Zuidhollandse bond en districtsvoorzitter H. van der Graaf uit Gou da spreken op 14 juni 1927 op de ledenvergadering in zaal Honkoop. Eventueel aansluiten bij de NVZ is het onderwerp. In september 1928 behandelt het bestuur een NVZ-aanbod tot her verzekering. Men “....vreest dat de kassen toch niet erkend zullen worden bij de Ziektewet", en wacht af. In 1930 wordt de Ziektewet voor werknemers eindelijk ingevoerd. Zoals vermeld telt “Ondersteuning zij ons doel" vooral kleine middenstanders als lid. In oktober 1931 besluit het bestuur te bedanken voor de NVZ. Dat lijkt niet snel gedaan: in 1938 besluit men vanwe ge gebrek aan vertrouwen pas het vólgend jaar voor de NVZ te bedanken. Om het bezoeken van de ledenvergaderingen te stimuleren verloot men sinds 1932 luxe artikelen op die bijeenkomsten in zaal Honkoop bij diens café I’ Espérance aan de 's-Gravenweg. De Ziektewet van 1930 kent een wordingsgeschiedenis van ruim 25 jaar. In 1904 diende mi nister Kuyper een eerste ontwerp in. Minister Talma bracht in 1913 een wet voor een ‘arbeiders-ziekteverzekering’ zelfs in het staatsblad. De datum van in werking treden was echter 'op een door Ons te bepalen tijdstip’. Meer dan 14 jaar bleef deze door het parlement aangenomen en door de Koningin bekrachtigde wet min of meer ‘liggen’11. 10 Goudsche Courant, 25 november 1937. 11 H. Amelink, De Ziekteverzekering, in: AR-Staatkunde, Kampen 1927, p. 406 e.v.

Schatkamer | 1996 | | pagina 8