60 De prijs van traan, die men uit Denemarken en Noorwegen betrekt, is momenteel door invoerpro blemen zeer hoog. Dit is een van de belangrijkste oorzaken van het wegkwijnen van dit bedrijf. Fabrikant: Louis van Deth. Bierbrouwerij. Aantal: 1, met 6 werknemers. Gemiddeld loon: 10 francs per week. Dit bedrijf is als enige overgebleven van de vele brouwerijen die Gouda vroeger rijk was, en die een zeer aanzienlijke tak van handel voor de stad vormden. Het bevindt zich in een staat van ernstig verval, door de stedelijke belasting op steenkolen, die dienen voor verhitting van de ketels en waarvan men iedere keer dat men brouwt meer dan 45 meter-centenaar gebruikt19. Het verbod op handel in granen tussen de departementen van het keizerrijk versterkt de achteruitgang nog. In de departementen van het vroegere Brabant kost een zak gerst van 40 kilo 10 francs en 50 centi mes minder dan hier. De eigenaar van deze brouwerij, die slechts betere omstandigheden nodig heeft om weer te flore ren, is genaamd Ligtvoet van Leeuwen. Katoenververij. Aantal: 1, met 5 werknemers, die niet voortdurend werk hebben. Gemiddeld loon: 1 franc en 50 centimes. Gewoonlijk werkt men 20 tot 25 weken per jaar, in de gunstige seizoenen. De gegeven informa tie toont duidelijk dat dit bedrijf in verval is, hetgeen veroorzaakt wordt doordat de voorheen ge bruikte katoen uit Indië niet langer aangevoerd wordt. Katoen uit Brabant vindt geen afnemers. De 5 arbeiders die hier opgegeven zijn, blijven in dienst omdat de fabrikant daartoe verplicht is vol gens een tussen hen opgemaakt contract; zonder dat zou hij hen ontslaan, omdat er voor hen bijna geen werk is. Het bedrijf zal zich in geval van vrede binnen enkele jaren herstellen. Fabrikant Adrianus van Bergen. Zeepziederij. Aantal: 1, met 7 arbeiders. Loon: 1 franc en 26 centimes/1 franc en 47 centimes. De eigenaar van dit bedrijf klaagt erover, dat de stedelijke belasting op de olie, die een grondstof voor zijn product is, en die op de geproduceerde zeep, zo hoog zijn, terwijl deze in veel andere plaatsen nog niet de helft bedragen. Hij is dan ook vastbesloten om - als daarin geen verandering komt - zijn bedrijf elders te vestigen en toestemming te vragen zijn fabrieksgebouwen in Gouda af te breken. Hij verklaart dat, hoewel de in 1812 verwerkte hoeveelheid grondstoffen die van 1811 overtreft, de bruto-waarde van de producten minder is omdat hij, wegens gebrek aan debiet in Gouda zelf, verplicht is zijn koopwaar naar Rotterdam en Amsterdam te laten brengen, om ze daar goedkoper dan voorheen te verkopen. Fabrikant: R: Varkevisser. Loodwitfabriek. Aantal: 1, met 6 werknemers. Gemiddeld loon: 1 franc en 80 centimes. 19.Een meter-centenaar is 100 kilo, maar men gebruikte per "broute" geen 4500 kilo steenkolen, dus zal hier sprake van een ver gissing zijn.

Schatkamer | 1996 | | pagina 18