68 3. Honderd mannen en jongens. 4. ƒ4 en 10 stuivers per week. 5. Bloeiend. 6. Kwijnend. 7. Binnenlands. 8. Het verval der pijpenfabrieken. 9.1e. Vermindering van lands- en stedelijke impost op de lange zogenaamde grauwe turf. 2e. Vermindering der belasting op de fabrieken. 3e. Een nauwkeurige invordering van de inkomende rechten op het buitenlands gefabriceerd Frankforter aardewerk. 1. Pijpenfabrieken. 2. Honderddrie. 3. 3500 mannen, vrouwen en kinderen. 4. De mannen ƒ4 en 10 stuivers per week, vrouwen en kinderen minder naar advenand. 5. Zeer bloeiend, zijnde toen ruim vierhonderd fabrieken. 6. Zeer kwijnend. 7. Naar alle handeldrijvende plaatsen in de vier werelddelen, alwaar de invoer niet verboden is. 8. Het namaken der Goudse pijpen met het stadswapen in andere landen en plaatsen om dezelve voor Goudse te doen doorgaan, en het volstrekt verbod van invoer in sommige en zware belastingen in andere landen. 9.1e. Het verbieden van het Goudse wapen te stellen in andere plaatsen binnen ons rijk. 2e. Het opheffen der belasting in de zuidelijke provinciën van ons rijk. 3e. Het verbieden van de uitvoer van gereedschappen buiten het rijk, en ook buiten deze stad, zonder een daarbij gevoegd certificaat van enige autoriteit alhier. 4e. Te verbieden het debaucheren van het werkvolk van hier. 5e. De belasting op de invoer van vreemde pijpen exact in te vorderen. 6e. Gepaste vertogen bij andere mogendheden te doen tot opheffing van het verbod of belasting op de invoer. 1. Scheepstimmerwerven. 2. Vijf. 3. Acht. 4. ƒ5,- per week. 5. Bloeiend. 6. Drukkend. 7. Voor de binnenlandse scheepvaart. 8. De vermindering der scheepvaart. 9. Het herstel der scheepvaart en wederom het recht van preferentie op de schepen. 1. Runmolen. 2. Een. 3. Drie. 4. ƒ5,- per week. 5. - 6. - 7. Binnenlands. 8. - 9. -

Schatkamer | 1996 | | pagina 26