Gedateerd 6 okt. 1816. 26.KvK<SJ:, inv.nr. 129. 70 9. Een belasting op de uitvoer van ongewerkt vlas, en de vrije uitvoer van gewerkt vlas, snuit en vlaswerk. Naast deze officiële tabel bevat het archief van de KvK&F ook de oorspronkelijke briefjes die zij aan diverse fabrikanten heeft gestuurd met verzoek om informatie, en die vervolgens door de geadres seerden ingevuld zijn teruggestuurd26. Dat deze briefjes bewaard zijn gebleven, is een bijzonder en gelukkig toeval, waardoor wij voor de economische omstandigheden in Gouda in 1816 beschikken over een authentieke bron met grote historische waarde. Vergelijking van dit materiaal met de bewerking van de KvK&F verschaft (o.a.) inzicht in de manier waarop de oorspronkelijke gegevens "door de molen" gingen. Aangenomen moet worden, dat de vervorming, die hierbij optrad, bij iedere bewerkingsronde opnieuw plaatsvond. Dit onderstreept eens te meer het belang van om zichtigheid bij het hanteren van "statistieke informatie". Vel 1. "De heervan Deth. Wordt verzocht deze statistieke tabel zo volledig mogelijk in te vullen, van deszelfs fabrieken of trafieken, als leerlooien en perkamentmakerijen, binnen deze gemeente, zullende dezelve over drie dagen teruggehaald worden...". De briefjes worden volledig weergegeven, behalve waar ze overeenkomen met de opgave van de KvK&F. De nummers van de antwoorden verwijzen opnieuw naar die bij de vragen op blz. 19. 1. Zeemtouwerij. 2. Een. 3. Onbepaald. 4. ƒ5,- per week. 5. Bloeiend. 6. Kwijnend. 7. Binnen- en ook buitenlands. 8. - 9. - 1. Zeepziederijen. 2. Twee. 3. Acht. 4. ƒ5,- per week. 5. Bloeiend. 6. Tamelijk wel. 7. Door het gehele koninkrijk. 8. Hierin is geen verbetering te maken voor de invoer van het nieuwe stelsel van belasting. 9. - 1. Perkamentmakerij 2. Een. 3.13 na mate het debiet is. 4.18 a 20 stuivers daags.

Schatkamer | 1996 | | pagina 28