49 Touwslagerijen en kleingarenspinnerijen. Getal: 60, mitsgaders een lijnbaan, doch thans genoegzaam geheel stilstaande. Vroegere staat: vrij bloeiende. Tegenwoordige staat: kwijnende door de omstandigheden der tijden en onophoudende oorlog, waardoor de grootste helft van het werkvolk werkloos blijft, en de duurte der levensmiddelen grote armoede tegemoet doet zien. i Middelen tot herstel: een vrije zeevaart. Aanmerkingen; uit de Oostzee worden de hennep en het vlas en uit het land van Cadzand de witte vlassen aangevoerd, indien de vaart vrij is, doch nu worden deze materialen gemist, waardoor de inlandse hennep en vlassen tot importante prijzen moeten worden gekocht. Ruwe en gehekelde vlassen (d.w.z. de handelaren in en fabrieken van, BW). Aantal: 7. Vroegere staat: bloeiende. Tegenwoordige staat: in droevig verval. Middelen tot herstel: wat middelen tot herstel aanbetreft, een algemene vrede, waarvan de gevol gen zouden moeten zijn een vrije en ongestoorde handel met alle natiën. Wat aanmoediging be treft, daartoe heeft Zijne Majesteit een zeer geschikt middel ingevoerd door de jaarlijkse tentoon stelling van alles wat in dit rijk gefabriceerd wordt. Aanmerkingen: om de middelen tot herstel beter te doen reüsseren, zou men een belasting kun nen invoeren op het uitgaande recht van alle ruwe en ongehekelde vlassen. Consideratiën van de burgemeester: de in dit voorjaar plaats gehad hebbende expositie van inland se fabrieken heeft blijken gegeven, wat de kunst alhier vermag, hetgeen ook met lof en eer is bekroond geworden, zo omtrent deze fabrieken, als de beide voorgaande, de potten- en pijpenfa- brieken, de hoofdfabrieken en tesamen met de transitoire commercie uit Zeeland, Brabant en Vlaanderen, de voornaamste middelen van bestaan opleverende en in staat om bij een vrije expor- tatie van goederen naar buitenslands, en wel geappliceerde remissie of vrijdommen van belastin gen deze stad weder te doen bloeien als weleer. Consideratiën van de burgemeester: de vlas- en hennephandel placht alhier haar voornaamste zitplaats te hebben en honderden van vrouwlieden de kost te geven. De stad bezit nog twee vol molens door het water uit de Ijssel gedreven wordende, waardoor de hennep, zo weinig en zo veel in de omtrek nog gecultiveerd wordt, gebeukt wordt, en welke door de continuele doorspoeling van het water uit de Ijssel in de Gouwe door stadsgrachten zeer veel nut toebrengt aan de staat der gezondheid, waardoor deze stad zeer beroemd is. Bierbrouwerij. Aantal: 1. Vroegere staat: florerende. Tegenwoordige staat: kwijnende. Middelen tot herstel: 1e. dat de impositiën op de steenkolen op de vorige voet worden gebracht-, 2e. dat de bierstekerijen in steden alwaar bierbrouwerijen zijn, met worden geadmitteerd, als zijn de zulks de volkomen ruïne der brouwerijen. Aanmerkingen: dat een favorabele dispositie op het request door de gezamenlijke bierbrouwers reeds voor drie jaren aan de raadpensionaris en naderhand aan Zijne Majesteit de koning gepresen teerd, op het stuk van de remissiën zeer veel soulaas zou toebrengen. Tot een blijk van het verval strekt, dat deze trafieken van 20 op 12 verminderd zijn, sedert weinig jaren. De impositiën, de meer en meer toenemende duurte der materialen, zo tot de trafieken zelve als tot het onderhoud der

Schatkamer | 1996 | | pagina 7