51 Consideratiën van de burgemeester. Deze nevensgaande aanmerking is van applicatie op alle de andere fabrieken, die even als deze remissie op de impost van de steenkolen verzoeken. Looierijen. Aantal: 3. vroegere staat: voorheen bestonden alhier 8 a 10 looierijen, welke ieder van 3 tot 5 knechts aan het werk hielden, toen men verzendingen naar buitenslands kon doen. Tegenwoordige staat: thans zijn er nog drie min of meer werkende, welke echter tesamen geen 3 knechts kunnen gaande houden, uit hoofde dat én de huiden ongelooid én de schors buitenslands vervoerd worden. Katoendrukkerij van koper cilinderswerk, ter namaking van de zogenaamde Engelse zetwerkjes of grondjes. Aantal: 1. Vroegere staat: deze fabriek is nieuw in 1802 opgericht en wel voor het eerst. Tegenwoordige staat: tot heden nog werkende, hetgeen te vrezen is niet lang te zullen aanhouden uit hoofde van het gebrek aan witte katoenen lijnwaden. Middelen tot herstel: 1e. vrije invoer van witte katoenen lijnwaden zonder welke alle andere in landse katoendrukkerijen moeten stilstaan, 2e. invoer van de benodigde verfstoffen en materialen, 3e. belasting op de invoer van gedrukte katoeen en lijnwaden van buitenlands inkomende, 4e. vermindering van impositiën. Loodwitmakerij. Aantal: 1. Vroegere staat: zeer goed, vooral van 1786 tot 1796. Tegenwoordige staat: verminderd door de duurte van alle materialen, bijzonder van het lood, stro, etc. Middelen tot herstel: ophef of vermindering van de zware belasting op de invoer in Brabant van het loodwit. Aanmerkingen: dat men nimmer is bezwaard geweest met de impost op de stadswaag te Rotter dam, alwaar de afleveraar van lood ook stadsimpost moet betalen, tevens als in deze stad, en dus dubbel stedelijke impositiën moeten betaald worden. Korenmolens (zie ill. pag. 52). Aantal: 4. vroegere staat: bevorens hadden deze panden een waarde van ruim 20.000 guldens en leverden een goed bestaan op. Tegenwoordige staat: thans is de waarde nagenoeg op een derde verminderd, blijkens onlangs gedane publieke verkoping, bij welke nog geen 8.000 guldens geboden is. Zijnde de inkomsten op drie vierde gedaald, boven en behalve het gemis van het douceur bevorens van landswege geno ten wordende. Zijnde het gebleken dat in 1795 meerder werd gebroken dan in 1807 de importante quantiteit van 104 lasten graan. Middelen tot herstel: een volstrekt verbod van 's landswege tegen het inbrengen van brood en gemalen meel van het platteland in de steden, als waardoor natuurlijk het debiet der bakkers important vermindert, en dienvolgens het breken van granen aanmerkelijk benadeeld (wordt-BW). Aanmerkingen: de interessen van het gerede geld zijn thans zo important hoog, en het hout en verdere materialen tot reparatie derzelve dienende dermate gemonteerd, dat de uitgaven met de inkomsten gelijk staan, zo met overtreffen, sedert het gemis van het douceur voorheen van 's landswege betaald.

Schatkamer | 1996 | | pagina 9