AANKONDIGINGEN MEDEDELINGEN BERICHTEN UIT DE REGIO 23 Tot en met 31 maart is in Museum het Catharina Gasthuis de tentoonstelling: “De Gilden in Gouda" te zien. De geschiedenis van de Goudse gilden is sterk verweven met de rijke historie van deze stad. In de grote overzichts-tentoonstelling wordt de geschiedenis van De Gilden in Gouda belicht aan de hand van vele schitterende gildenvoorwerpen. Bijna iedereen die in Gouda zelfstandig werkte of een bedrijfje had was verplicht om lid te worden van een gilde. In de gilden waren de ambachtslieden per bedrijfstak verenigd. De vele regels van een gilde werden in een z.g. ‘gildenbrief vastgelegd, waaronder de arbeids omstandigheden, de werktijden en de produktieomvang. Toen de gilden tijdens de Franse overheersing in 1798 officieel werden opgeheven, telde Gouda in totaal wel vijftig van zulke organisaties. In de tentoonstelling wordt per gilde een overzicht gegeven. Ook de geschiedenis van de broederschappen, die in de eerste plaats een religieuze functie hadden, komt ruimschoots aan bod. Er zijn uiteenlopende voorwerpen met betrekking tot de gilden te bewonderen: kostbare altaarstukken, fijn bewerkte gildenglazen, zilveren begrafenisschilden, medische instrumenten, fraai beschilderde gildenkisten en vakkundig gemaakte meesterproeven. Ook zijn er stukken uit het streekarchief Hollands Midden in opgenomen. Bij de tentoonstelling verscheen een boek met bijdragen van Dr. K. Goudriaan, Drs. M. Hulshof, Prof. Dr. J.M. Lucassen en Drs. P.A. Lourens. Het telt 160 pagina's met foto’s in kleur en zwart/wit; de verkoopprijs is ƒ39,95. Tentoonstelling: “De Gilden in Gouda" MCI

Schatkamer | 1997 | | pagina 25