Hl Teksten 1. "Stadsregister", c. 1587-1607 (O.A. 329) - Goa Besteck omme te maecken een nieuwe voorbarige.... 4 ruyde schoon stipulatie termen thesauriers tresorier voet voorbailge Eerstelijcken zoo zal 't geheele werck uyt de grondt hooch wesen seventeen voet3 ende een halve, tot twaelff duymen4 de voet ende tsamen gemaeckt worden van goeden, vasten, gaven ende tayen Bremersteen, die den aennemer te sijne costen daertoe leveren zal. 3. Een vroeger in Nederland gebruikelijke lengtemaat van wisselende grootte, in noofdzaak schommelend tussen ongeveer 25 en 32 cm., verdeeld in 10, 11 of 12 duimen. De Rijnlandse voet, waarvan hier sprake is, werd in 12 duimen verdeeld. Een Rijnlandse voet met een lengte van 31,39465 cm. was uitgangspunt voor de berekeningen in J.H. van Swinden, Vergelij kingstafels tusschen de Hollandsche Lengte-Maten en den Metre; met het nodige onderrigt over dezelve maten (Amsterdam 1812) 18. In 1971 verscheen van dit werk een fotografische herdruk bij het Centrum voor landbouwpublikaties en landbouwdocumentatie te Wageningen. folio 113v Besteck omme te maecken een nieuwe voorbailge van stadthuys deser stede van der Goude, voighende het cleyne patroon en de affteyckeninge in 't groote bij Gregorio Cool, beeldesnij- der, op de solder van 't voors. stadthuys geteyckent. - niet fijn afgewerkt. - op een goede wijze, zoals de zaak het vereist. - voorwaarde. - grenskolommen. - waren belast met het beheer van een gedeelte van de stedelijke financin. - zie thesaurier. - lengtemaat met een lengte van ruim 31 centimeter. - zie bailge.

Schatkamer | 1997 | | pagina 6