2. Stadsrekeningen 1603 (O.A. 1249) 7 folio 364v Betaelt de somma van tweeduyssent gulden, over 't maecken van de nyeuwe bailgie voor stadthuys, deser stede all vermoegens het besteck, mette ordonnantie ende quitantie daerop gevollicht compt, 2000 gulden. 12. In het bestek is sprake van 'starck, cierlijcken, schoon ende polijt'. In de aanbesteding van 'starck, cierlijcken, polijt ende bequaern'. Bequaem en schoon zijn synoniemen. 13. De (Karolus)gulden was onderverdeeld in 20 stuivers of 40 groot. Een groot is de naarn van een halve stuiver. Zie voor meer bijzonderheden H.E. van Gelder, De Nederlandse Munten (Utrecht/Antwerpen 1965) 59 en 60. folio 364i( Gregorio Cools beeldesnijder. folio 114v van der Goude des loopenden jaers zesthienhondert ende twee 't voors. werck ende voor- bailgie aenbestheet Gregorio Cool, beeldesnijder voors., ende den zelven van de voors. hee- ren 't zelffde aengenomen zulx te maecken ende binnen der voors. tijdt te leveren als voors. staet, met expresse stipulatie dat hij 't zelve van goeden, vasten, gaven ende taeyen Bremer- steen soo starck, chierlijcken, polijt ende bequaem12 maecken ende leveren zal moeten, dat de stadt niet alleen daerdeur verciert ende gedient, hij gerenomeert, maer oock de voors. heeren prijs ende eere (van hem 'tselve aenbesteet te hebben) daerdeur zullen moghen behalen, mits voor 't leveren van de steen ende 't maecken van 't werck genietende de somme van tweeduysent gulden van 40 grooten13 stuck, ende 't werck zulx vollevert heb bende als voren, noch een vereeringe tot discretie van de heeren burgemeesteren ende the sauriers welcke somme van penningen hem van der stede weghen wel ende getrouwelijck behandicht sullen worden op de naervolghende conditiën te weten, hondert gulden op de bant omme te Bremen op de putten mede te reysen om de steen te coopen. Noch een vier- depaert als de steen binnen der voors. stede gearriveert zal zijn, een vierdepaert zoo nu zoo dan om sijn knechts heur arbeytsloon mede te betalen, een vierdepaert als 't werck geset wordt ende 't laeste vierdepaert drie maenden naerdat het werck volmaeckt gestelt ende opgenomen zal zijn, met zulcken verstande indien de voorn, heeren yet wes in 't patroon om bequamer werck te maecken verandert begeren te hebben, dat sijluyden 'tselve zullen mog hen doen eer 't werck aengeleyt zal sijn. Den voorn, aennemer zal 't werck helpen setten als voren ende verzorghen dat alles ordentlijck op sijn maet gestelt, wel gevoecht ende vastge goten worde, daertoe men hem tot coste van de stadt cooper ende loot leveren zal, sonder dat men van der stede weghen eenich werck gehouden sal sijn te doen ofte doen doen, dat bij de steenhouders gedaen sal behooren te worden, als staende al tsamen tot laste van de voors. Gregorius Cool, die mitsdesen voor 't aennemen, leveren ende maecken van 't voors. werck, naer vermoghens het patroon ende affteyckeninge voors. verbindende is sijn persoon ende alle sijne presente ende toecomende goederen tot bedwang van allen rechten en de rechteren al zonder bedroch. Des 't oirconde, zoo zijn hieraff ghemaeckt twee allensluydende voorwaerden ten behoeve van parthijen respective bij de voorn, heeren burgemeesteren, thesauriers ontfangers ende fabryckmeesters van der stede weghen ter eenre, ende den voorn. Gregorius Cool ter andere zijden, onderteyckent den 10en meye zesthienhondert ende twee - ende was onderteyckent Gregorius Cool, beeldesnijder.

Schatkamer | 1997 | | pagina 9