[Houtsnede] 1 5 10 15 20 25 30 35 Pasquille, Gheplact ter Gouwe op de kerck-deure// den 22. April. 1598. - 2 - Volbrengt tgheen ghy aen ServetusheGt begonnen/ Ende aen veel andere gheloovighe tot Lonnen, Oft vreesdy 't uyt-eynde conform der Papisten/ Voorwaer veel arger zijn u tyrannige listen Onder tschijn van Vrydom/ want't een openbaer ghewelt Soude wel met recht/ door 't ander worden ter neer ghevelt. - 3 - Boven alle stadts rechten ende Privilegie/ Hebdy een Borger onghehoort in u Collegie Als een Landtverrader/ om tghelooff ghebannen/ U Schamende u Vonnis/ als eerloose mannen/ Hebt sulcx ter Camer betracht/ niet int openbaer/ Die in duysternis wandelt/ haet het licht claer. 4 Die wroegers sitten selfs inde Wet begeerich/ Ende verlangen nae een Officie smeerich/ Den Middelaer is gheworden aenclagher partydich/ Sulcx dat den gedaechden is ontseyt nydich Om hem te verantwoorden/ audiëntie/ Den verwesenen valt hert de patiëntie. 1 Ghy Gouwe vrydoms ghepretendeerde Auteurs/ Die int cas des ghemoets wilt zijn Reformateurs/ Doet aff 't momaensicht gheveynsde Hypocryten/ Wilt niet meer met Joab4= al lachende bytem invoert d'inquisitie van Geneven, Moechdy de Siel niet/ beneemt het leven. Joab. staat voor verrader: zijn verraderlijke moord op Abner (2 Sam. 3:26-30) werd gezien als een typologie een voorafspiegeling in het oude Testament voor een gebeurtenis in het Nieuwe Testament) van de judaskus en Jesus’ gevan genname. ZieJ.J.M. Timmers, Symbolieken Iconografie der Christelijke kunst. Roermond, Maaseik 1947, nr. 526 (p. 258). De 'vrije vrijheid' wordt hier voorgesteld als de dochter van God. -- 5 - O eeuwige Godes Soon ende opperste Rechter/ Der Weesen beschermer/ en der bedructen Voorvechter/ Keert van ons dese Egypsciie slavernye/ Ende verlost ons door u Dochter de vryheyt vrye/43 Want ghy/ O Heer der Heeren/ wilt zijn gheeert/ Niet met een bedwongen hert/ maer vry onverveert.

Schatkamer | 1997 | | pagina 11