4 1 5 10 15 20 25 30 37 Antwoorde/ Op de voorgaende PasquiHe ter Goude gheplect/ Daer de logen gestraft wort: en den Auteur begect. Tdelict is veel grooter als de straff oft Amend'1// is/ Twelck desen Gerrit Aertsz. heeft bedreven. Want Capiteyn Dormers Ruyters/ so noch menich bekend// is/ Hadden hem eens ghevangen int Jaer tachtich zeven/ In d'exercitie vande verboden Misse met zijn aencleven/ Daer hem de Magistraet verloste/ die vor hem baden/ En in soodanighen Tumult, periditeerdenhae.'t leven/ - 3 - Nae Recht/ Stadts-Privilegien/ en oudt vermoghen/ Hebben de Magistraten (tis waer) hier onlancx een ghebannen/ Niet om zijn Religie/ oft gheloof/ dats onbeschaemt ghelogen/ Noch int secreet onverhoort/ nae den aert der Tyrannen/ Maer openbaerlijck/ ter presentie van vele mannen/ Soo Neutrale/ Ghereformeerde/ als Roomsche Catholijcken/ Die gehoort hebben zijn defencie ter earner/ met open deuren gespannen/ Is dit noch eerloos int duyster gewandelt?'doet dit eens blijcken: Maer door u valsche versierde logen/ moet de Waerheyt wijcken. - 1 - Ghy Gcwf-vrydom-misbruyckers opruerige Autheurs/ Die u partijdich ghemoet niet wilt laten reformeren/ Onbeschaemt sonder mom-aensicht/ maeckt ghy veel rumeurs/ Obedierende Wetten/ Magistraten noch Heeren. Soeckt (moetwillich) de gemeyne rust te perturberen Met PasquiHen, Scheltwoorden/ en verboden superstitie. Dat loab niet en vermach/ wilt ghy met Aciiabii beweeren/ Wt wiens borsten ghy ghesoghen hebt al dees ma/itie. Onder tschijn vande Heyloose Spaensche Inquisitie. - 2 - T'uwer schande verhaeldy van Geneven en Londen/ Daer Servetusen andere souden zijn om-ghebracht/ Om haer Gheloove/ twelck valsch is en noyt bevonden: Maer wel om 't Crijm haerder misdaet tegen d'hooch-Overheyts macht/ Aen weicx Crijm ghy oock schuldich zijt/ O ghy Vigeren1'1 gheslacht/ Die Galgen en Raden/ stelt voor u Magistarets deuren/ En met fameuse Libellen"3 u Overheyt veracht/ Dreycht haer met openbaer gewelt noch eens te verscheuren/ lek gheloof wel/ waer macht naer wil(?), 't zou haest ghebeuren. Achafr. staat voor afgoderij: hij was een fervent stimulator van de Baalcultus (1 Kon. 16:31-32). tó. viper-, adder. Hbek vlugschrift, smaadschrift. 47amend, boete.

Schatkamer | 1997 | | pagina 13