38 35 40 45 50 55 60 [vignet] Op dat hem niemant aent lijf soud' hinderen oft schaden/ Voornamentlick een/ die ghy nu noemt tBosch der ongenaden. 7 Wat mach u toch moveren dese opruerighe Pasquillen Te stroyen/ en aen de Kerck-deuren te plecken? Meyndy wat te vorderen met dusdanighe grillen? Oft soudt ghy gheern' de Gemeynte tot oproer verwecken? Teghen haer overheyt/ wiens namen ghy gaet vertrecken/ Quansuys Allegorisch/ waer med' ghy u cloeckheyt wilt bewijsen/ Ghy quelt u te vergheefs/ arme Roomsche ghecken/ Hatende verkeerdelijck/ tgene ghy met recht soudt prijsen/ Loghenachtige faem-roovers/ zijn voor Godt een afgrijsen. - 5 - Daer nae is verboden tot drye diveersche stonden/ Datmen gheen vergaring/ openbaer noch secreet Mocht houden/ om 'sPaus beuselinghen te verconden/ Op sekere boeten/ Ontboden zijnde/ deedt Ghy waenschijnlijck/ met de handt voor de borst den Eedt/ Dat ghy (al wast u leet) van sulcx soudt desisteren. Dan tschijnt ghy Eer/ Eedt/ en beloft'/ stelt in vergheet/ End' soeckt den vrede/ in onvrede te verkeeren/ Sulcx nu opten Paeschdach wel bleeck t'uwer oneeren. - 6 - Coemt nu alle ghy Roomsche Catholijcken met redens Oordeel/ Verclaert in u gemoet/ oft hier recht/ oft ghewelt is gheschiet/ U ghewisse/ sal moeten betuygen/ dat al te veel voordeel Desen ondanckbaren (met al u partiale Papisten) gheniet. Wat soud' men al jammer bespeuren/ elendt en verdriet/ Dat sommige wroegers (naer wensch) mochten sitten inden Raedt/ Twelck ghy nu/ een wel-begeert smeerich Officie/ hiet/ Om datmen u (als onweerdich) daer niet toe comen laet/ Door u verwarden gheest/ en opruerich hart obstinaet.

Schatkamer | 1997 | | pagina 14