FI X AGEXT Voor Nieuwerkerka/d IJssel wordt gevraogd ▼oor „Het Nieuws”. Goede bijverdienste. Inlich tingen verstrekt J. G. Terdu. Aanbiedingen Haven 25, Schoonhoven. Uit: “HetNieuws" 12 oktober 1945 41 Haven 25 van S W.N. van Nooten te Schoonhoven, tel. 207, was ook het kantoor van “Het Nieuws”, een blad dat na de bevrijding dus verscheen als voortzetting van het ille gaal verschenen blad "Het Nieuws" voor de Krimpener-, Lopiker- en Alblasserwaard. in 1945 verscheen dat blad op maandag, woensdag en vrijdag, dus drie maal per week. Meester Ter- du van Nieuwerkerks Openbare Lagere School Nr 2 geeft in oktober 1945 inlichtingen aan wie ‘agent’ wil worden.... Het redactie-adres van "Hollands Midden" was Haven 25 te Schoonhoven (nu een nostalgische snoepwinkel). Voor wie bekend was met de media in het oosten van Zuid- Holland destijds geen onbekend adres. Sebastiaan Eliza van Nooten, zoon van de burgemees ter van Lopik, vestigde in 1832 aan de Haven in Schoonhoven een drukkerij. Zoons startten in 1869 met de “Schoonhovensche Courant”, de 'Boerenbijbel'2. De drukkerij gaf ook ansichtkaar ten uit. 'Van Nooten-kaarten’ zijn heden ten dage kostbaar. 2 H.A. Voet, Verkenningen vanuit Schoonhoven in het begin van onze eeuw, Capelle a/d IJssel 1979. I.M. Schouten en H. v.d. Molen, S.E.van Nooten, drukker/uitgever in de negentiende eeuw, in: Historische Encyclopedie Krimpenerwaard (HEK) 1993-2. De Historische Vereniging Nieuwerkerk aan den IJssel (HVN) verkreeg in april 1997 van D. Molenaar uit Willige Langerak onder andere een exemplaar van “Hollands Midden" (30 bij 23 cm, 2 bladzijden). Op de achterzijde van dit eerste nummer treft men uit de regio van het latere Streekarchief Hollands Midden onder andere een advertentie aan met de tekst “Weide gevraagd voor een onbepaald aantal pinken. A. Verduin. Parallelweg 28, Nieu werkerk a.d. IJssel.” En ‘pinken’ zijn dan jonge runderen van 'ongeveer een half tot ander half jaar’. In een rubriek 'Te ruil aangeboden’ is te lezen: “1 p. z.g.a.n. oude kwaliteit zw. damesschoenen, maat 43, voor maat 41, bij MHorts, 's-Gravenweg 168, Nieuwerkerk a.d. IJssel". Kort na de bevrijding was dat van belang. “De Vrije Pers" werd in Gouda huis-aan- huis rondgebracht, maar dat gold niet voor de regio. "De oplage van "De Vrije Pers is niet dermate onbeperkt, dat wij ook de buitengemeenten algemeen kunnen bedienen. Personen in een bepaalde gemeente kunnen het blad ontvangen zoover de oplaag toelaat, als ze zelf zorgen voor een rondbrenger die aan het bureau de nummers geregeld wil afhalen, aldus “De Vrije Pers” van 15 mei 1945. Onderzoekers van de historie van de dorpen rond Gouda doen er al met al goed aan om ook de media in het Streekarchief van de Krimpenerwaard niet te vergeten. Tot de doelgroep van de “Schoonhoven sche Courant”, “Hollands Midden” en “Het Nieuws" behoorde dus ook de Goudse regio. De burgerlijke stand van Waddinxveen is bijvoorbeeld opgeno men in de genoemde “Schoonhovensche Courant” van 11 mei 1945 en particuliere Nieuwerkerkse advertenties zijn dus opgenomen in het enige nummer van “Hollands Midden”.

Schatkamer | 1997 | | pagina 17