DE KOSTEN VAN DE BOUW VAN DE GOUDSE WAAG door J. smink 1. Inleiding 2. Uitgaven voor de bouw van de Waag 60 De uitgaven voor de bouw van de waag zijn goed te volgen in de documenten die zich in het Streekarchief Hollands Midden (SAHM) bevinden, op dit gebied is al veel werk verricht door de vroegere archivaris, mr. J.E.J. Geselschap (1913-1992). Van 1958 tot aan zijn pensionering in 1978 was hij gemeentearchivaris van Gouda. 1. J.J. Terwen en K.A. Ottenheym, Heter Post (1608-1669) Architect (Zutphen 1993), voor uitvoeriger informatie over de Bouwmeester van de Goudse waag. FSe bouwmeester van de Goudse waag, Pieter Post (1608-1669), werd in 1608 in Haarlem I j geboren, als zoon van een glazenier. Pieter werd aanvankelijk als schilder opgeleid en L/ in 1623 in het Sint Lucasgilde ingeschreven. Hij leerde daar Pieter Saenredam (1597- 1665) kennen, met wie hij wellicht heeft samengewerkt. Saenredam legde zich sinds 1628 geheel toe op het schilderen van architectuur en als voorbereiding voor zijn schilderijen bestudeerde hij de architectonische onderdelen van zijn onderwerpen. Ook het werk van de architect Salomon de Bray (1597-1664), die van oorsprong kunstschilder was en eveneens in Haarlem woonde, zal van invloed zijn geweest op de ontwikkeling van Post als bouwmeester. Jacob van Campen (1596-1657) tenslotte, was ook lid van hetzelfde gilde in Haarlem. Van Campen en De Bray hebben, in de tweede helft van de jaren twintig van de zeventiende eeuw, aan de Hollandse architectuur een classicistische wending gegeven. Pieter Post stond, sinds 1633, Van Campen terzijde bij het vervullen van diens opdrachten voor het Mauritshuis, voor twee huizen voor Constantijn Huygens, voor Huis Honselaarsdijk, Huis in 't Noordeinde en Huis ten Bosch. Eerst in 1639 trad Pieter Post zelfstandig op met de bouw van het landhuis Vredenburg in Beemster. In 1640 kreeg hij een aanstelling van Frederik Hendrik als opzichter van de bouw aan Huis in 't Noordeinde. Vijfjaar later werd hij zelfstandig bouwmeester van het Huis ten Bosch en in 1646 werd hij benoemd tot architect-ordinaris in vaste dienst van Frederik Hendrik, een functie die hij bleef vervullen onder stadhouder Willem II. Met vrouw en kinderen verhuisde hij daarom in 1646 van Haarlem naar Den Haag. Intussen had hij een drukke particuliere praktijk, want Post was een zeer gewild archi tect. De ware bouwkunst was voor hem gebaseerd op vaste, mathematische principes en daarin was hij toonaangevend. Wij volstaan hier met het noemen van enkele voorbeelden van zijn oeuvre: hij ontwierp de vergaderzaal van de Staten van Holland en West-Friesland en de Geschutsgieterij van Holland, hij bouwde voor het Hoogheemraadschap van Rijnland het gemeenlandshuis Swanenburg te Halfweg, hij kreeg van de stad Leiden de opdracht voor de waag annex boterhuis, van Maastricht voor het stadhuis en van Gouda voor de waag. Voor de waag in Gouda maakte hij twee ontwerpen, waarvan het stadsbestuur het tweede liet uit voeren. De ingebruikneming van de Goudse waag - waarvan de bouw in februari/maart 1668 begon - maakte hij niet meer mee, want hij overleed een jaar eerder, op 2 mei 1669. Post werd in de Haagse Kloosterkerk begraven.1

Schatkamer | 1997 | | pagina 14