84 Een uitgave van de bundel INTOCHT VAN DE GOUOSCHE REDERIJKERSKAMER „DE GOUTBLOM" OP HET LANDJUWEEL TE HAARLEM (1606). Uit: Kroniek der stad Gouda, 1938 1 o. De aanspreektitel voor het meisje. Het betekent zoiets als: het jaar (vijftien)achtentachtig wordt een wonderbaarlijk jaar. Blinden zullen zien, doven zullen horen; menig meisje zal zonder slechte bedoelingen naar een vrijer gaan. Dus jongens, men zal met u vrijen om uw goed of om uw moed; maar het is onzeker wie het gelag betalen moet. Wij (de jongens) zullen toelaten dat de meisjes nemen wie zij te pakken kunnen krijgen. Staat een jongen niet toe dat hij gekust wordt, dan is hij een schandelijke kwant, die nooit een geliefde zal krijgen. Prinses10, nu is het jouw beurt: geef hem jouw liefde; beminnen is een noodzaak. Men moet dus niet doof zijn voor zijn gevoelens. De liefde maakt blind. (En zo worden de blinden en doven die in de eerste strofe wonderbaarlijk genezen, in de laatste strofe door liefde weer doof en blind.) Prinsesse schoone, tis nu u buert Schenckthem de croone daert hert om truert Het moet doch wesen, dat men bemint Dus wilt niet weesen dove eer [t] begint Die kefte ende eer veracht men niet meer, maermaecktse weer aen beyde sijde biint. Nu de bundel weer bereikbaar is, lijkt het mij een aardig idee om die uit te geven. Ik wil dat doen in het kader van de cursussen die ik jaarlijks, onder auspiciën van de stichting Vrienden van archief en librije, geef. Aan het eind van de cursus van het tweede kwartaal 1997 heb ik hierover een balletje opgegooid, en men bleek enthousiast Ik wil daarom met het project van start gaan in 1998 (rond begin februari), waarbij oud-cursisten voorrang genieten. Het zal een project van enige jaren zijn, aangezien één cursus tien 'lessen' van 1 uur (op de dinsdagavond) omvat Waar bestaat de cursus uit? Er zal in de eerste plaats een letterlijke transcriptie van de tekst gemaakt moeten worden. Daarna, of daarnaast, zullen de teksten door middel van woord- en andere verklaringen verduidelijkt moeten worden. Er moet nagegaan worden of de teksten ook van elders bekend zijn. Hierbij is de zogenoemde 'voetenbank' van het P.J. Meertensinstituut in Amsterdam (inmiddels beter bekend als Het Bureau van Voskuil) een onontbeerlijk instrument Er zal - voor zover mogelijk - gezocht moeten worden naar meer gegevens over Wouter Verhee. Wie waren zijn ouders? Wanneer vertrok hij uit Gouda? Uiteindelijk zal dit alles moeten resulteren in een uitgave met inleiding en commentaar, samengesteld door alle meewerkende cursisten. Maar voor het zover is, zullen we simpel beginnen en eerst moeten zorgen voor een transcriptie van de teksten. En dat zal lastig genoeg zijn.

Schatkamer | 1997 | | pagina 38