40 Eduard Poppius (ca 1576-1624), de be langrijkste remonstrantse predikant van Gouda. Hij werd na zijn afzetting door de Nationale Synode van Dordrecht in 1619 samen met onder meer zijn Goudse collega Herboldus Thombergen verbannen naar Waalwijk. Nu vastgesteld is over welk bronnenmateriaal Walvis kon beschikken, is de vraag aan de orde of hij erin geslaagd is daarmee een tamelijk compleet en betrouwbaar beeld te schetsen van de eerste halve eeuw Reformatie in Gouda. 21 W[alvis], Beschryving der stad Gouda, II, 218-219; W.A. Zuijderhoudt-Hulst, Geschiedenis van de Goudse Librije gedurende het verblijf in de St.-Janskerk, Gouda 1976, 3, 98 Andere bronnen werden door Walvis incidenteel gebruikt. Naast bekende algemene historiewerken als die van Pieter Christiaensz. Bor (Oorsprongh, begin en vervolgh der Nederlantsche oorlogen, 16791684) en Pieter Cornelisz. Hooft (De Nederland- sche historiën, eerste druk 1642), ontleent hij ook gegevens aan bepaalde gelegenheidswerken. Daartoe behoren onder meer Hugo de Groots Verantwoordingh uit 1622, de gedrukte Aanteekeningen uit hetzelfde jaar van de Goudse remon strantse predikant Eduardus Poppius en het in 1671 uitgegeven Kort, waerach- tigh en getrouw verhael van diens collega Passchier de Fijne. De volledig heid van de in het manuscript aan gehaalde boektitels doet vermoeden dat de pastoor een regelmatige bezoeker was van de Goudse Librije in de Sint- Janskerk. Dit wordt des te waarschijnlij ker, gelet op de gedetailleerde beschrij ving van het interieur van deze boekzaal die hij kon geven in zijn stadsgeschiede nis.2' Enkele keren heeft Walvis ook de hand weten te leggen op authentieke docu menten. Zo geeft hij een volledig besluit weer uit het criminele vonnisbock van het Goudse gerecht en een resolutie van de provinciale Gecommitteerde Raden. Ook citeert hij rijkelijk uit de acta van de in 1620 te Gouda gehouden particuliere sy node van Zuid-Holland. Vergelijking van de citaten die Walvis geeft met de origi nele stukken leert dat zijn transcripties over het algemeen zeer betrouwbaar zijn.

Schatkamer | 1998 | | pagina 14