54 Op vrijdag 5 juni 1648 is het dan zo ver en wordt de vrede officieel afgekondigd, evenals een algehele dank-, vasten- en biddag op woensdag 10 juni.3 De volledige tekst is te vin den in het Pubhcatieboek4 Het begin luidt: Men laet een ygelijcken mits desen weten, dat tot loff ende eere van Godt den Heere Almachtigh, welstant ende bevorderinge van 't gcmcene beste van dese Vercenichde Nederlanden in 't generael, ende den goeden ingesetencn van dien in 't bijsonder, den 30 January in deses loopenden jaere sesticn hondert ende acht ende veertigh, gemaect ende beslooten is binnen Munster in Westphalen, een goede, vaste, getrouwe ende onverbreeckelike vrede tusschen den hooch-gemelte Coninck Don Phillippe de Vierde etc. ter eenre, ende de hooch-gemelte Heeren Staten Generael ter andere zijde. Ende alsoo tegens den avondt over de voors. vrede teyckenen van blijscap, soo met vyeren vuren] als anderssints sullen worden gcdacn, soo weit een yegelijck geinterdiceert verboden] met het vyer vuur] dat voor en achter het Stad- thuys, ofte voor de borgers huysen wesen sal, eenige petulantie baldadigheid] te bedrijven, om daermede langs de straeten te loopen, malcanderen te werpen off andersints in ecniger manieren 't selve te misbruycken, op pene op straffe] dat de contraventeurs overtreders] datelijck in 't Tuchthuys deser stede sullen Aansluitend in hetzelfde Pubhcatieboek worden de feestelijkheden verordend en afgekon digd:5 Daarna zouden de klokken van de St. Jan, het stadhuis en de Waalse kerk de ka pel van het Catharina Gasthuis, die toen nog een toren had) nog minstens een uur lang achtereen beieren. Ook 's avonds zouden de klokken geluid worden. Men zou daarmee om 8 uur tot half 9 beginnen. Dan om 9 uur (tot half 10), nu gepaard gaande met het ontsteken van de vuren in de pektonnen en met het afschieten van het kanon. Het beieren en het afschieten van het kanon zouden vervolgens herhaald worden om 10, 11 en 12 uur. In totaal zijn er aldus vijf ‘posen’ van een half uur geluid. Kortom, het zou een ‘daverend’ feest worden. Tenslotte bepaalde men op de voorbereidende vergadering van 30 mei nog, dat de rederij kers op vrijdagmiddag vanaf 2 uur een vertoning, dat wil zeggen een aantal tableaux vi- vants, zouden laten zien. 3Ibidem, f. 43r. 4 Gouda, SAHM, OA Gouda, inv.nr. 316 (Publicatieboek over 1616 (maart) - 1677), f. 154v en 155r, met de tekst van het traktaat van de vrede f. 155r - 156v. 5 Ibidem, f. 156v-157r.

Schatkamer | 1998 | | pagina 28