Vrede van Munster iyyö Op deze dag was het verboden ‘eenich handtwerck, neringe, tappen, kaetsen, balslaen off andere diergelijcke exercitie te doen, op sware, groote pene straf] daer toe te statueren’. Niettemin heeft de Goudse magistraat die dag toch een feestelijk tintje gegeven: op de collegevergadering van maandag 8 juni bepaalde men dat de rederijkers om negen uur 's avonds een vuurwerk mochten afsteken.13 Deze knallende afsluiting van een grote histori sche gebeurtenis zullen de Goudse burgers zeker gewaardeerd hebben. Nademael het God de Heer Ahnachtigh, door sijn grondcloose ende oneyndiche bannhertighcyt, gelieft heeft nae soo langduyrigen, gestadige», bloedige», land- verderfeliken oorlogh van veele jaeen, tot het aennemen ende eyntelijck besluyten van een tractaet van Vrede met de behoudenisse van de waere, gerefor meerde, Christelijcke religie, ende van den vrijdom, gerechtigheden ende privilegie» van den Lande Soo ist, dat de Ho.Mo. Heeren Staten Gcnerael 't selve met aendacht naer behooren bedenekende, noodich hebben geacht uyt te schrijven een algemeene ende generaele dancksegginghdach, oock mede een vast ende bededach, over alle dese Geünieerde Provintien, geassocieerde landschap pen, steden ende leden van dien, die wesen sal Woonsdach den 10. Junij naestcoomende, omme God ahnachtigh ijverich ende hertgrondich te daneken, over d'onvcrdiende genade die sijne Goddelike Majesteyt aen den staet der voors. Vereenichde Nederlanden, geassocieerde landschappen, steden ende leden van dien, heeft bewesen. De Staten Generaal hadden woensdag 10 juli tot officiële bede- en dankdag uitgeroepen:12 57 12 De volledige tekst in: Gouda, SAHM, OA Gouda, inv.nr. 316 (Publicatieboek 1648), f. 157r-l 58v. 13 Gouda, SAHM, OA Gouda, inv.nr. 100 (Kamerboek 1646-1650): jaar 1648, f. 43r.

Schatkamer | 1998 | | pagina 31