Regalia van Nieuwerkerks burgemeester door Adri den Boer Nieuwerkerkse gemeentepenning In 1852 boden de Commissarissen des Konings provinciale bemiddeling aan tot ge meenschappelijke aanvraag bij enkele stempelsnijders van ‘s Rijks Munt te Utrecht. Inleiding “Die ambtsketen heeft mijn man nog in Schoonhoven laten maken. De oude leek wel een hondenketting”Aldus begroette mevrouw D.E. van Dijk-Siegers deze zomer de Capelse loco-burgemeester, die ter gelegenheid van het diamanten huwelijk van het oud-burgemeestersechtpaar Van Dijk op bezoek kwam1 Veel burgemeesters(echtparen) hechtten aan statussymbolen. Na de Gemeentewet van 29 juni 1851 bepaalde Koning Willem III bij besluit van 16 november 1852 welke onderscheidingstekenen de burgemeester moet dragen en wanneer: “De onder scheidingstekenen door de burgemeester te dragen bestaan in een zilveren penning, hebbende een middellijn van veertig strepen en vertonende aan de ene zijde het wapen des Rijks, aan de andere dat der gemeente of zo de gemeente geen wapen heeft, de naam der gemeente; de penning hangende op de borst, hetzij aan een zilveren keten, hetzij aan een oranje zijden lint; de keten of het lint op beide schouders aan de rok of het opperkleed vastgehecht. De Raad van State veron derstelde dat het lint het meest geliefd zou zijn in de Nederlandse cultuur. Dat bleek echter niet het geval; waar aanvankelijk het oranje lint werd benut, werd dit vaak snel vervangen door een keten. Ook werden standaard-ketens volgens modellen van Binnenlandse Zaken vervangen door luxe exemplaren, vaak zó, dat de penning min der opvalt. Behalve een ambtspcnning mag de burgemeester bij plechtige gelegenheden ook een ambtskostuum dragen. Weinig burgemeesters echter veroorloofden zich het aan schaffen ervan. Evenmin als bij penning en eventuele keten was aanschaf daarvan uit de gemeentekas vanzelfsprekend.2 Naast de bij Koninklijk Besluit geregelde of toegelaten regalia hoort bijvoorbeeld ook een stoel met hogere rug en een voorzittershamer tot de onderscheidingstekens tijdens raadsvergaderingen. 1 IJssel- en Lektreek, 2 juli 1998 2 B. ter Molen-den Outer, Ambtsketens van burgemeesters in Nederland, Den Haag 1979, passim. 58

Schatkamer | 1998 | | pagina 32