In 1979 werd vanuit het BNG-Cultuurfonds op initiatief van de Goudse oud- burgemeester James een inventarisatie gehouden van ambtsketens; Nieuwerkerk aan den IJssel deed niet mee en ontbreekt in het uiteindelijke boek van een kunsthistorica. In het werk is vaker sprake van ambtsketens, bekostigd door een burgemeester, die later werden geschonken of in bruikleen gegeven aan opvolgers of de gemeente. Ook burgemeester James zelf liet in 1949 een nieuwe ambtsketen maken, die zijn echtge note, mevrouw M. James-van der Hoop, aan de gemeente Gouda schonk9. Ten tijde van Jas’ opvolger J.C. Vogelaar (ambtsperiode 1949-1969) was de keten nimmer onderwerp van discussie. Na het plotseling overlijden van burgemeester Vo gelaar in april 1969 speelde de keten zelfs een symbolische rol: “In de zaal werd de aandacht gericht op de stoel van burgemeester Vogelaar, een zetel, die nu leeg was gebleven. Op die plaats markeerden een boeket rode en witte rozen met daar voor de ambtsketen de betekenis van dit bijzondere samenzijn van de Nieuwer- kerkse raad”8 Intussen hoop ik dat dit symbolisch teken van waardigheid door U, gemeenteraad, als afspiegeling van de bevolking, een genoegen is, door dit geschenk thans bij mijn afscheid te aanvaarden. De heer Koolhaas [loco-burgemeester W. Koolhaas, CHU-raadslid] dankt hierna namens de Raad, recht hartelijk voor dit geschenk. 6 De pers zegt kortweg: “Hij bood de gemeente als geschenk zijn zilveren ambtske ten aan ”7en meldt niets over de ouderdom of het jaar van aanschaf van het edel metaal. Eind 1984 brengen B W van Nieuwerkerk aan den IJssel een uitgaaf van ƒ10.000 voor een representatieve ‘vervanging ambtsketen burgemeester’ in procedure. De (vergeten) historie van de keten speelt daarbij geen rol. Afgezien wordt overigens van een definitief raadsvoorstel vanwege de kritiek die het idee in commissies al ont ketent10. Zuinige net op te heffen gemeenten uit de Krimpenerwaard bieden op basis van persberichten grif hun ketens aan aan Nieuwerkerk aan den IJssel". Alsof die gemeente er niet zelf al één van dat niveau heeft... Bij de opening van het nieuwe raadhuis in 1988 was er sprake van dat het bedrijfsleven een nieuwe keten mocht schenken; het werd echter een carillon. 8 6 7 SAHM, Secretarie-archiefN a/d IJ 1929-1975, inv. nr. 253. Goudsche Courant 31 mei 1949. De IJssel- en Lekstreek, april 1969. 9 B. ter Molen-den Outer, op. cit. p. 87 en 92. 10 O.a. Het Kanaal, 19 december 1984. 11 Het Kanaal, kolom ‘Toen &Nu’, 12 december 1984. 60

Schatkamer | 1998 | | pagina 34