Mj Gelukkig heeft de Goudse pastoor in het archief van de Oud-Katholieke Parochie van St. Johannes de Doper echter ook onuitgegeven en tot op heden nauwelijks be studeerde handschriften nagelaten, die het mogelijk maken zijn historische werk aan een nadere beschouwing te onderwerpen. In deze bijdrage zal één van die hand schriften, handelend over de reformatiegeschicdenis van Gouda, geanalyseerd worden met als doel een scherper licht te werpen op Ignatius Walvis als historicus. Pastoor en geschiedschrijver De in 1653 te Utrecht gebo ren Ignatius Walvis werd na zijn theologiestudie te Leu ven kapelaan in Den Haag. Na tien jaar verhuisde hij naar Gouda, waar hij in 1688 pastoor werd van de ‘kleine Sint-Jan’ aan de Hoge Gouwe.3 Al vroeg in zijn loopbaan raakte hij nauw betrokken bij heftige twisten binnen de katholieke kerk. Kern van het conflict was de vraag wie in de Nederlanden bisschoppen mocht benoemen. Het pau selijk gezag in Rome was van mening dat de Neder landse kerkelijke hiërarchie had opgehouden te bestaan door toedoen van de Reformatie. De kerkprovin cie werd beschouwd als De Goudse stadsgeschiedschrijver, pastoor Ignatius Walvis missiegebied en onder direct gezag geplaatst van de Congregatie De Propaganda Fi de. Rome wenste de bisschoppen te benoemen, zonder inmenging van geestelijkheid of kapittels uit het gebied. Met name het Utrechts kapittel of Vicariaat wees deze opvatting van de hand en pretendeerde continuïteit in het kerkelijk bestuur te verte genwoordigen. 3 Een korte biografische schets van Walvis is te vinden in: J. Schouten, Wie waren zij? Een reeks van Goudse mannen en vrouwen, die men niet mag vergeten, Alphen aan den Rijn 1989, 105-113 30 /ld

Schatkamer | 1998 | | pagina 4