35 Voor hem was dit echter geen alibi om dan maar de fantasie de vrije loop te laten. Hij gruwelde van historici die dit wel deden. Zijn uitval naar de Goudse notaris en glazenier Willem Tomberg is in dit verband veelzeggend. Diens Goudsche Arcadia, een boekwerkje waarvan thans helaas geen enkele exemplaar meer bekend is, waren volgens Walvis “doornaayd en byeengeflenst” met verzinsels over Goudse aangele genheden.13 Toch was het uitgerekend de familie Tomberg (Thomberg, Thombergen of Thom- bcrgius), inclusief de zo door hem bekritiseerde notaris, die Walvis belangrijke ingrediënten zou bezorgen voor zijn ‘Historie der Reformatie’. Dit was te danken aan dc ijver van drie achtereenvolgende generaties Tomberg, die aantekening bijhiel den van hun lotgevallen in Gouda. Deze lotgevallen dienen eerst kort beschreven te worden, omdat ze verklaren hoe een oud-katholieke pastoor inzage kon krijgen in dc notities van een remonstrantse familie en deze kon gebruiken als belangrijke basis voor zijn geschiedschrijving. Herboldus (Herbert) Henricxzoon Tomberg14 was de eerste van dc van oorsprong Duitse familie, die in Gouda neerstreek. Hij was in 1568 geboren in Warburg in het graafschap Hessen, waar hij in zijn jonge jaren onderricht ontving van een jezuïet. Buiten diens weten verdiepte de jonge Herboldus zich in de geschriften van bekende reformatoren als Luther, Bullinger en Calvijn. Zodra zijn leermeester in 1588 was overleden, wisselde hij van woonplaats en religie. In Kettwich werd hij kapelaan bij de luthersen en trad hij in het huwelijk. Twee jaar later kreeg hij een eigen gemeente in Ruhrort. “De lust tot wat nieuws te hooren en te zien” deed Herboldus Tomberg in juli 1594 besluiten de Rijn af te zakken naar de Nederlanden. Hij bezocht Dordrecht, Rotter dam, Delft, Den Haag, Woerden, Utrecht en Amsterdam en overal luisterde hij in dc kerken naar de predikaties, die hem echter maar matig bevielen. Toen hij daarop per veerschip van Amsterdam naar Hoorn reisde, zat naast hem een koopman te lezen in het boekje Korte verklaaringe over Romeinen 2:28 van de Goudse predikant Her man Herbers. Over diens schouder meelezend, raakte Tomberg zo geboeid, dat hij besloot een poging te doen het werkje van de reiziger te kopen. Aanvankelijk wilde de koopman daar niets van weten, maar na bemiddeling van enkele medereizigers ging hij overstag. Tomberg las en herlas het zo moeizaam verworven kleinood 13 W[alvis], Beschrijving de stad Gouda, Voor-reden [deel I] 14 Een verre van volledige biografische schets van Tomberg is te vinden in D. Nauta e.a. (red.). Bio grafisch lexicon voor de geschiedenis van het Nederlandse protestantisme (BLGNPJ, deel 1, Kampen 1983, 378. Zijn patroniem danken we aan A.A.J. Rijksen, Gespiegeld in Kerkeglas. Hol lands leed en vreugd in de glasschilderingen van de St.-Janskerk te Gouda, Lochem z.j., 254

Schatkamer | 1998 | | pagina 9