BIJLAGE Gouda, SAHM, OA Gouda, inv.nr. 293 (Ordonnantieboek I), f. 65r-69r. Caert ofte ordonnantie van de Rethorijckers der Stede van der Goude. 1. 4. 8. 12. 16. 20. - 2 - Hyer en sal van nu voortaen nyemandt ter earner comen vol en sat zijnde van wijn off anderen dranek noch broeder noch beminder off hoemen die mach nomen op de verbuerte van eenen dubbelden blanck soe dickwils sulx geschyet tot onsen danek64 Doch soe sulck eenen tegens yemandt onder ons allen eenige commotie maect, en tot furieusheydt65 dwanek dan sal hij inde schade van vyer schellingen vallen. 63. hyer kan een verschrijving zijn van byer, maar de mededeling is met hyer met minder zinvol, daarom heb ik ervoor gekozen het woord te laten staan. hs.: pndanek, maar on- doorgehaald. furieusheydt: boze handeling. gesomt twee regulen dicht: paarsgewijs rijmende verzen. plaen: zuiver. - 1 - Een ygelick Camerist sal wesen verbonden Ter Camer te comen alle Sonnendagen voer dat de Clock naemiddaechsche stonden op Sint Jans kerek twee uyren heeft geslagen En daer te blijven tot dat met behagen Een oort stuvers verdroneken is in wijn off Reuyt hyer63 op de verbuerte van een oortgen; Tis earners manier. -3- Als hyer yemandt tzij wye't zij ter earner compt is hij gehouden tgeselschap te groeten met refereyn rondeel off ten minsten gesomt Twee regulen dicht66, off een oortgen te geven moeten Oick sal hij verbueren de selve boeten dye een ander toedrinekt, spreeckende geen dicht plaen67 soe lange vant het eens omme is gegaen. 25 64. 65. 66. 67.

Schatkamer | 1999 | | pagina 27