52. 56. 60. 64. 68. 72. 76. 80. acht dagen eerder dan men daer mede uyttrect sonder trueren ten waer intreed oft spel van sinnen waer, neemt hyer op acht dan sal hijdt een macndt eerder thoonen, off twee guldens verbueren. -9- Daer nae dan yemandt een vraech off regel opstellen zal met soo cleynen costen als hij dyes versinden te weeten op zijn gebuerte nae redens vermellen al soo hij geloot zij met die oyt de duechde beminden op de verbuerte van vyer stuvers, let op het ontbinden ten waert eenen anderen dede in plaetsche van dien dan sal hij hem selven van al dees schade vrij vinden Werct off doet wercken, maer wilt selffs solutie belicn - 10- A1 wat oncost hyer geschyedt binnen der stede van jaer gesangh, meyliedekens oft spelen subijt daer aen sullen de minnaers betalen mede als de broeders huerluyder anpaert onbenijdt mits genyetendc der Cameristen vrijdom en profijt Als haer earner wordt geleydt moetense bij desen compareren off betalen de boeten altijdt Maer van Spelen Refereynen en singen sullense vrij wesen. - 11 - Dye een Rolle ontfangen heeft moet te prouve comen op seeckere uyre sulcke men die leydt Maer met groote nootsaecken sal hij sonder schroomen mogen achterblijven als hijdt een der Cameristen seydt -8- Elck Camerbroeder sal van buyten moeten leeren Alle vyerendeel jaers een bijsonder refereyn off telcken drye stuvers verbueren tzijnder oneeren en dat een jaer langh onderhoudende pleyn off telken een nyeu maecken certijn Hyer en sal nyemant in gebueren gratie ende telcken dat men refereynt, salt zijn recreatie71. 71recreatie: ontspanning (wsch. met een drankje en een hapje) 27

Schatkamer | 1999 | | pagina 29