84. 88. 92. 96. 100. 104. 108. Al eer de geordonneerde uyre geslagen heydt op de verbuerte van een halff uyr een stuver en tander twee stuvers tot drye stuvers toe, verdrinckende met malcander. - 13 - De hooftmans off yemandt uyt haren naem sullen smaendaechs ten vyven off in die streeck de earner van byer besorgen ist anders nootsaem Voorts en sal geenen Camerbroeder in de gheheele weeck ten earner mogen comparereren soot eertijdts bleeck op de boete van ses stuvers, ten zij int cort geseydt dat om eenige merckelicke oorsaecken bij gebreeck door keyser factoor off prinche Camer wort geleydt. - 15 - Men sal meer als drye byeren ter Camer drineken nyet Elck moet met der sonnen gangh zijn naest geseten bringen - 12 - Als ghij hebt gespeelt wilt nyet vergeeten V rolle te geven in des factoors handen off ghy verbuert twee stuvers dit moet ghij weeten En wyc hyer speelt, dats tot boet en schanden met eenich spel72, off coopmanschap doet in dees waranden dye verbuert vyer stuvers weest dit wel vroet Dat salmen betaelen soo dickmaels alsment doet. - 14- Noch sal elck broeder hyer waernemen zijn waertsdach73 met ordre op gebuert, gelijck reden leert Soo yemandt brueckich valt, elck hyer op letten mach dye sal betalen syet sulx is geordonneert twee earners byeren net, soo dickwils als hij failgeert Ten zij hij eenen stelt, dyet voor hem met behagen doet dan is beschut die schaed, soo veel als dat moveert want deen broeder hyer in danders last wel dragen moet. 72. spel spelen: gokken met kaart- of dobbelspel. 73. waertsdach: dag dat hij waard is, dat hij waardschap houdt: een kostelijke maaltijd aan de anderen geeft (wsch. bij de verjaardag van zijn intrede of aanstelling). 28

Schatkamer | 1999 | | pagina 30