112. 116. 120. 124. 128. 132. 136. op de boete van een stuver, wilt sulx gedincken syet Met een ordinaris beecker sal men overspringen elck nae zijn belieft, maer voor alle dingen een rondeel balade off twee regiden dichts suyver daer bij spreeckende, oft anders soudt ment nyet gehingen Den brueckigen hyer in verbuert telcken een stuyver. - 18 - Ten tijde dan van vruechde en recreatie tracteert elck den anderen vrij met dranek ofte spijs hyer Maer yder wacht hem te maeckcn mutinatie off eenich gekijff dats Rhethorices begeren en advijs hyer Soe hem yemandt daerinne misgaet onwijs hyer dyen sal nae de saecke zij verwerven dubbel emende want sulck een feyt ons oyt endc oyt schcnde. - 19- Op Cathrijnen dach salmen int gencrael gemeen maeltijdt met man endc wijff eeten - 17- Soe hyer yemandt compt te storten byer off wijn meerder dan hij mach bedecken met handt off voet die sal een oortgen verbuerende zijn En soo tvalt dat deen dander eenen dienst doet hem schinkendc, dien den Beecker is behandicht goedt en datter tusschen beyden coompt breneke van desen dan sullen de boeten halff ende wesen. - 16 - Men moet van heylichmis74 tot vroulichtmis75 dach nyet later inden avont ter earner drineken dan tot seven uyren toe dus scheydt dan uyt u lach oft ghij verbuert vyer stuvers, sonder yet quijt te schincken Van vroulichtmis tot heylichmis sonder achterdinckcn muecht ghij sitten ten achten toe ende nyet verbueren Maer sidt ghij langer, men mach u bekueren. 29 74. heylichmis: Allerheiligen tl novemeber). 75. vroulichtmis: 2 februari.

Schatkamer | 1999 | | pagina 31