168. 172. 176. 182. 186. 190. - 27- 79. vijzen: winden laten. 80. hij lijkt doorgestreept. 81vader: hier: mentor; leraar voor een jonggezel? 82. in arrc moede: in toom, woede. Camer doen leggen, uyt haerder auctoriteyt op boeten van een stuyver, tot Camers profijt off meer nae de saecke haer breedt ontsprcyt En wyc hyer schijt off vijst79 twordt u vcrbreydt verbuert een stuver, ick segt u goed rondt dwelck men betalen sal moeten terstondt. -26- Soo wye hyer vlouct off sweert is een grootgen schuldich telcken dat men hem van boeten beslaet Dyc bij Godt off dyergelijcken onverduldich vlouct off sweert, verbuert drye stuvers dit verstaet Maer indient gebucrt in arre moede quaet dye verbuert ses stuvers ende noch justitie tontfangen Camers correctie tot punitie. - 25 - Hyer en moet men malcandcr nyet hyeten liegen off rumoer maecken, noch hyeten doen sijns vaders81 werek op de boete van vyer stuvers, daer hij meed' mach vlycgen Maer indient gebuert in arre moede82 neemt hyer op merek dats op cenen schellingh tzij ydioot off clerck Dye daer steect off smijt, uyt quaetheijdt hem verweert dat is op grootc boeten en correctie geordonneert. - 24- Wacht u van yemandt wat te ontschaecken van drineken off ander eetbare spijs het is op boeten van een stuver verstaet dees saecken telcken dat het gebuert, sijdt dit wijs ende oick te restitueren, oft den prijs dyet nyet en doet, sal des camers correctie lien soe verre als (hy)80 nyet te wille en is zijne pertien. 31

Schatkamer | 1999 | | pagina 33