De Nieuwerkerkse korenmolen “Windlust” Uit de regio Uitgave Walvis’ “Goudsche onkatolijke kerkzaken” Museum “De Moriaan”: Pijp en politiek 43 Molen Windlust ca 1920 Van 6 juni t/m 12 september 1999 is er in “De Moriaan” een tentoonstelling over de speciale positie die politieke pijpen innemen onder de kleipijpen. Reeds in de 17de eeuw waren er oranjcpijpen, waarmee de roker zich van anderen kon onderscheiden. Op de tentoonstelling zijn fïguralc pijpen bijeengebracht van personen die tot de verbeelding spraken, onder andere uit Holland, Engeland, Duitsland en Frankrijk. Dc tentoonstelling is samengesteld oor de Pijpelogische Kring Nederland. De staatssecretaris van OCW besloot op 8 januari 1999 dc romp van de korenmolen “Windlust” op het Nieuwerkerkse Kortenoord aan te wijzen als beschermd rijksmonument. (Zie voor de voorgeschiedenis ‘De Schatkamer’ 1998-1, P- 28.) Intussen is een Stichting Behoud Molen Kortenoord opgericht, die reeds het object van een projectontwikkelaar kocht cn restauratie van de molen als doel heeft. Secretaris is P. van Zwienen, Wulpendaal 6, 2914 ER Nieuwerkerk aan den IJssel, E-mail: peter.van.zwienen@box.nl. Documentatie en actuele informatie is beschikbaar op het internet-adres http://www.nieuwerkerk.net/windlust. De Oudheidkundige Kring ‘Die Goude’ gaat handschriften van Ignatius Walvis in druk uitgeven. Op 10 mei 1999 zal als eerste het door dr. P.H.A.M. Abels bewerkte handschrift “Goudsche onkatolijke kerkzaken” worden gepresenteerd in de Oud-katholieke kerk aan de Hoge Gouwe te Gouda. Het werk wordt voorafgegaan door een inleiding over het belang van het manuscript en over de betekenis van Walvis als Goudse geschiedschrijver. De tekst van deze inleiding werd in 1998 door de Stichting Vrienden van Archief en Librije bekroond met de Ignatius Walvisprijs en gepubliceerd in ‘De Schatkamer’ 1998-2.

Schatkamer | 1999 | | pagina 45