Bibliotheek Wandelen met de WV Gouda Corry J. Th de Jong-Steenland 46 Expositie van hoeken uit de Librije Heel verrassend werden vele drukken vroeger verlucht met tekeningen, soms met de hand ingekleurd. Dat is onder andere het geval met het tijdschrift ‘Penélopé' van de Goudse domineesvrouw Anna Barbara van Meerten-Schilperoort. Zij was in de eerste helft van de vorige eeuw heel bekend, want zelfs Multatuli kende haar, maar is nu helaas totaal vergeten. Zal dit lot ook de huidige generatie schrijvers en dichters ten deel vallen? Als het aan dc expositie ligt niet, want daarin wordt duidelijk gemaakt dat het aan Gouds talent niet ontbreekt. De geëxposeerde boeken zijn voor het grootste deel afkomstig uit de Goudse Librije. Eén en ander is te zien in de hal van het Streekarchief Hollands Midden, Groeneweg 30 in Gouda tot eind september 1999. Toegang vrij. Tegenwoordig zijn bibliotheek en boekwinkel een normaal verschijnsel, maar dat het vroeger anders was is nu wel duidelijk. Drukkers hadden vaak een bibliotheek aan huis, zoals G.B. van Goor op de Westhaven, en er waren in Gouda zaken, die boeken uitleenden, allemaal keurig met bruin papier gekaft natuurlijk. De Goudse bibliotheek bestaat in 1999 zeventig jaar, er ging heel wat strijd aan vooraf voor het zover was. Herman de Man, die toen in Gouda woonde, droeg daar zijn scherpe steentje aan bij. Librije en leesgezelschappen De Goudse Librije bestaat inmiddels uit zo'n 1200 exemplaren, waaronder de zojuist genoemde drukken. Slechts enkele gelukkigen bezaten het voorrecht deze boeken te mogen inzien, want de stadslibrijemeesters waren zeer streng. In de achttiende eeuw echter, onder invloed van de ideeën van de Verlichting, ontstonden er Leesgezelschappen, verenigingen van gewone burgers, die graag wilden lezen. Dat heeft een enorme impuls gegeven aan het culturele leven, ook in Gouda. De literaire wandeling 'Uitgelezen Gouda' is als volgt ingedeeld: De wandeling duurt ongeveer anderhalf uur. Daarna bezoek aan de expositie in de hal van het Streekarchief, ongeveer een half uur. In totaal dus twee uur. Voor boekingen: VW Gouda, tel. 0182-513666. Kosten 12,50 pp met een minimum van 10 personen (ƒ125). Dit is inclusief koffie en stroopwafel onderweg. Het maximum aantal deelnemers bedraagt 20.

Schatkamer | 1999 | | pagina 48