Uit de regio Tentoonstellingen in het Catharina Gasthuis te Gouda Uit Nieuwbrief 16 van Monumentenzorg Archeologie gein. Gouda Archeologische basiskaart voor Gouda In het archeologisch beleid staat de zorg voor het bodemarchief voorop. Goede zorg is alleen mogelijk, indien een zo helder mogelijk beeld bestaat van de archeologische rijkdom van Gouda. Daarom zal een archeologische basiskaart worden gemaakt. Op deze kaart wordt niet alleen aangegeven welke locaties al zijn onderzocht en wat daarvan de resultaten waren, maar ook welke verwachtingen er zijn over de onder grond van de stad. De provincie Zuid-Holland heeft zich bereid verklaard om voor de opstelling van de basiskaart een subsidie van ƒ10.000 te verlenen. Als alles naar wens verloopt zal op korte termijn een concept van de basiskaart gereed zijn. Van stadstekenschool naar Stedelijk Museum (van 9 oktober 1999 t/m 9 januari 2000) Johannes Jacobus Bertelman (Amsterdam 1821 - Gouda 1899) was een kunstenaar van bescheiden formaat. Daarnaast was hij een enthousiasmerend tekenleraar aan de Goudse Stadstekenschool en een onvermoeibaar pleitbezorger voor de grote herden kingstentoonstelling van ‘Goudsche-Oudheden’ bij het 600-jarig bestaan van de stad. Deze leidde uiteindelijk tot de oprichting van het Stedelijk Museum van Oudheden, dat in 1874 voor het eerst zijn deuren voor het publiek opende. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het museum (en omdat Bertelman 100 jaar geleden is overleden) wordt een kleine tentoonstelling ingericht met eigen werk van Bertelman en met historisch materiaal over de tekenschool en de oprichting van het museum. De cartons van de Goudse Glazen (van 20 november 1999 t/m 5 maart 2000 [on der voorbehoud]) Het best bewaarde geheim van Gouda zijn de spectaculaire ontwerptekeningen voor de beroemde Goudse Glazen, ‘cartons’ genaamd. Veertig van dergelijke, vaak gi gantische tekeningen - ze hebben dezelfde afmetingen als de glazen zelf - zijn be waard gebleven, het merendeel uit de tweede helft van de 16e eeuw. In deze tentoon stelling wordt voor het eerst een representatieve selectie uit deze prachtige schat van de St. Janskerk getoond, aangevuld met ander werk van de kunstenaars die deze cartons hebben gemaakt. 63

Schatkamer | 1999 | | pagina 17