3° s- 8 1b. 5° !b. •5 s- 7 d- 124 lb. 50 Rekening Graaf van Blois 1356/7, pagina met de Goudse inkomsten (als trancriptie opgenomen in bijlage Vvan Waller Zeper's 'Jan van Henegouwen) .5 lb. 35 s- 8 s. 63 lb. 5 s- 16 lb. 31 s. 5° s- 5 1b. Dit is mijns joncheren goet ende renten van den heerscep van der Goude van den iaer 56. In den eersten, die renten, die binnen der porten gheleghen sijn, den scilt voor 12 s. Die sluse, Jan die Vrise, Dirc Arntssoen, heer Jan van der Goude, van Kersavont 1 jaer, om *~7151 1b. 15 s. Die grute, Traveys die Gruter, Heynric die Gruter, lan Claessoen, van sente Pieters misse 1 jaer, om 166 Ib. Dat veer, Zegher Hughensoen, Ghise Hughensoen, Wil lam Coppkijnsoen, Dire Cleynboy, Boudijn Spaker, van Petri 1 jaer, om Die waghe, Daem Troysensoen, van Petri 1 jaer, om Die bottermate, Claes Gole, Tedeman lan Lysensoens- soen, van Petri een jaer, om Die smaltiende in die porte ende in Bloemenrlael, Ghise- brecht Heynricssoen, van Petri 1 jaer, om Die wintmoleri ter Goude heeft de stede op Pinxteren ten erfpacht, jaerlics om Mijn joncheer heeft op Ricouts huns ten erfpacht, jaerlicx. Mijn joncheer heeft an hofstedeghelt ende an capoenghelt, dat hem in comt lacobi ende Remigi, jaerlicx Item Arndt Dircssoen ende Ghisebrecht die Duvel, een hofstede ten erfpacht, jaerlicx om Item op Zeghers huns, daer hi in woent, op Meye, jaerlicx. Dat wanthuus ter Goude Mijn joncheer heeft twe marcten ter Goude Die erste tot lacobi, waerof comen is Die ander tot Lamberti, waerof comen is Item o]) haren Aelbrechts huus, iaerlicx 2 s.

Schatkamer | 1999 | | pagina 4