Het boenhok zoals het eer tijds was (ca 1940). Op de foto P.J. Mole-naar- Anker, die leefde van 1907 tot 1989. De ook ijsselstenen voorgevel is gepleisterd en gesausd en heeft houten T-schuif- vensters met - behalve in de opkamer - houten buitenluiken. (De opkamer had tot de restauratie wel binnenluiken.) In 1997 zijn de (afwijkende) luiken op de verdieping niet meer aangebracht, ook gezien het mankeren bij andere oude hoeves. Bij de res tauratie in 1996/1997 is een passender voordeur met levensboom in het bovenlicht aangebracht. De versiering van ‘sluitstenen’ boven de vensters is waarschijnlijk uit de 19de eeuw. Rechts van de voordeur herkent men de opkamer met daaronder de melkkelder. Grondwaterstand en de gewenste stahoogte in deze kelder bepaalden in feite de hoogte van de opkamer boven het maaiveld. In de koude winter van 1956 vroor de opkamermuur uit. Er ontstond een bult van 20 centimeter in de zijwand. Een muurgedeelte werd vernieuwd en er kwamen extra muurankers ter hoogte van de vloer tussen opkamer en kelder. De deuren voor het woon- en werkgedeelte bevonden zich vanouds in de zijgevel, (sinds 1997 zijn deze deuren respectievelijk tuindeur en ingang voor de Oudheidka mer.) Oude foto’s tonen dubbele zesruitsschuiframen met roeden in het ‘werkhuis’. Dit geveldeel is nadien in de 20ste eeuw herhaaldelijk verbouwd. Een foto van rond 1910 toont dat achter de eerste deur een raam door een kleiner werd vervangen. La ter volgden vergrote vensters en boven een dakkapel. Aan de aan het water gelegen zijgevel bevond zich tot 1997 een na de oorlog ingekort restant van een boen- en spoelhok. De geschulpte houten dakrand bleef door herplaatsen gespaard. Eerder was deze rand horizontaal aangebracht èn zichtbaar vanaf de weg. Ooit was in dit boenhok een spoelvlondcr en een koelbak voor de melk. Het melkgerei werd dus met slootwater ge spoeld. Op basis van onder andere een oude foto en het restant van de dakrand zijn boenhok en stoep in 1997 door vrijwilligers gerecon strueerd met oud materiaal; in de dakpannen zijn de let ters HVN aangebracht. 14

Schatkamer | 2000 | | pagina 16