I -^-41 I z Hooiberg(en) In 1788, 1794 en 1805 had de boerderij twee ‘bargen’. In de volgende eeuw stond de hooiberg volgens de kadastrale kaart van 1832 naast de boerderij, vanaf de weg ge zien links van de oprij weg. In de toenmalige stal zal dus een zijtoegang zijn geweest. In akten uit 1895 is nog sprake van ‘hooibergen’. Een hooiberg met vier roeden - met een middels een bergheeft omhoog te takelen kap - in het verlengde van de stal dateert van minstens 1903. In de nacht van maandag 11 op dinsdag 12 september 1916 werd Nieuwerkerk opgeschrikt door de brandfluit en klokgelui. Bij M. Molenaar stond een berg in brand! De ‘s-Gravenweg-spuit was snel ter plaatse. Het duurde toch dagen voor het vuur was ge doofd. Het hooi werd er uit ge trokken en steeds kwamen de vlammen terug. Op de stal wer den kleden gelegd, die nat werden gehouden. Stal en schuren bleven behouden. De Schoonhovensche Courant (de ‘boerenbijbel’) van vrijdag 15 september 1916: "Het ongeluk moet toegeschre ven worden aan kwaadwillig heid. Een persoon, die den eige naar om een fooi vroeg omdat hij de buren gewekt had, werd aangehouden en spoedig achter slot en grendel ge zet. Den volgenden dag is hij naar Rotterdam overgebracht. De zijgevel na de restaauratie van 1996 (ontwerp IV. Koetsier). Schoonhovensche Courant, 15 september 1916 16 - •Mieuwerkerk a/d Hasel, 13 Sept. Ia den nacht van Maandag op Dinsdag, in den voornacht, werden de bewoners van ons dorp opgeschrikt door de brandfluit en het luiden van de klok, ten teeken dat. er in onze gemeente brand was uitgebroken. Het bleek dat bij den landbouwer M. Molenaar Óen, hooiberg in brand stond en de woning en de schuren groot gevaar liepen mede een prooi der vlammen te worden. Gelukkig was de spuit aan ’s-Gravenweg zeer spoedig aanwezig, die binnen enkele minuten water gaf. Later verscheen ook de spuit van het dorp. Door het krachtig optreden van de brandweer mocht het gelukken, den brand tot den hooiberg te beperken. Het ongeluk moet toegeschreven worden aan kwaadwilligheid. Een persoon, die den eigenaar om een fooi vroeg omdat hjj de bpren gewekt had, werd aangehouden en spoedig'achter slot en grendel gezet. Den volgenden dag is hij naar Rotterdam over gebracht. Ofschoon de brand betrekkeiijk gelukkig is afgeloopen, lydt de heer Molenaar toch groote schade.

Schatkamer | 2000 | | pagina 18