21 De houten zwaanshalskorbelen en de zolder balken duiden op een hoge ouderdom31. In de muur tussen de opkamer en het verdere voorhuis werd bij de verbouwing in 1996 een nisje ontdekt met bovenaan een houten boogje dat door kaarsvuur was ingebrand. Dit object is gereconstrueerd. Op de houten kelderzolder had ook deze opkamer eertijds een tegelvloer (verwijderd in 1935). Zo’n opkamer werd o.a. als kraamkamer ingericht. Een bedstede met wellicht een kinderkribbe zal aanwezig zijn geweest. Tot rond 1890 moet volgens overlevering in het voorhuis aan de kant van de oprijweg een ‘zandvloer’ zijn geweest. In 1996 werd onder de vloer een stenen vierkant aangetrof fen. Tegen de opkamer bevond zich een naar men zei ‘opgedamde’ bedstede. Onderaan werden daar in 1996 witte tegels aangetrof fen, wellicht tegen optrekkend vocht geplaatst. Op diverse plekken bleken in 1996 soms in zand gestrate rode plavuizen onder de vloer te liggen. Ze zijn herbenut in het tussendoelDe daar presente estnkken bleven liggen. Op de muren werden resten ‘vhegenblauw’ aangetroffen. Achter het voorhuis moet zich een breed bouwhuis of brede keuken hebben bevon den. Via aftreden was er binnen toegang tot een kelder met o.a. legplanken. Deze melkkelder heeft aan de achterzijde een isolerende dubbele houten buitendeur uit een latere bouwfase. In dit bouwhuis kan de schoorsteen ook zo geplaatst zijn geweest, dat de boer, aan het vuur gezeten, door de (open) voorstaldeur zijn vee in de gaten kon houden. De 17e-eeuw.se opkamerdeur vóór de restauratie van 1996 31 Bouwhistoricus J. Jehee van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg bezocht de boerderij op 16- 2-1996 en zag in de Alblasser- en Krimpenerwaard deze ‘zwanehalzen’ slechts bij boerderijen van voor 1650

Schatkamer | 2000 | | pagina 23