“Nooit Gedacht”, een boerderij in de Nieuwer- kerkse polder Blaardorp door Adri den Boer INLEIDING Voor deze regionale publicatie is - in tegenstelling tot bij stedelijke publicaties - een poging tot een boerderij studie voor de hand liggend. Het Zuidhollands boerenleven wekte later de belangstelling dan dat van het agrarisch gebeuren elders1. Landbouw in brede zin was lange tijd de belangrijkste bestaansbron in Nieuwerkerk aan den IJssel. In 1930 en 1947 vond respectievelijk 42,7 en 35,1% van de beroeps bevolking er werk in. In 1947 is dat in de ‘buurt ‘s-Gravenweg’ (met 1573 inwoners de grootste buurt) 26,7%. Specifiek in de Nieuwerkerkse veehouderij waren in 1909 257 mannen werkzaam en in 1947 nog 237 mannen2. De ‘s-Gravenweg tussen Rotterdam en Kortenoord was bekend om zijn oude boerde rijen. "Langs ‘s-Gravenweg vind men onder Nieuwerkerk zeer aenzienlijke Heere- plaetzen en fraeye Boerewooningen,” aldus een Rotterdammer in 17603. In een Aardrijkskundig Woordenboek is de weg een trefwoord, wordt uitgelegd als een ge deelte van de straatweg Rotterdam-Gouda en krijgt een toelichting als: "Langs de geheele uitgestrektheid van dien weg, vindt men buitenverblijven, huismans- en ar beiderswoningen 4 De Rotterdamse architect Verheul schreef er een boekje over5: ”In een flink kwartier voorbij het eindpunt van enkele onzer Rotterdamsche trams, kan men, wandelend langs den kronkelenden, ouden, typischen ‘s-Gravenweg, in de stilte van de natuur er volop van genieten. De kalmte van het onopgesmukte buitenleven, de eenvoud van de natuur zal U even vreemd aandoen, doch weldra boeien. 1 1 R C. Hekker, Het boerenleven in Zuid-Holland en West-Utrecht omstreeks 1800, in: Neerlands Volksleven, winter 1960 2 Sociaal-economisch rapport Nieuwerkerk aan den IJssel, Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland, 1953 3 J. Kortebrant, Beschrijving van Schielandt, hs GA Rotterdam 4 A.J. van der AA, Aardrijkskundig Woordenboek der Nederlanden, dl 4, Gorcum 1843, p. 836 5 J. Verheul, Kralingen en ‘s-Gravenweg alsmede de oude merkwaardige buitenhuizen en boeren hofsteden aan dien weg, Rotterdam 1932; herdruk Arnhem 1970

Schatkamer | 2000 | | pagina 3