II Pi J Een andere zoon is Aris Molenaar. Hij koopt met zestig gulden eigen geld en een forse hypotheek de net nog Capelse uitspanning “DE ROODE LEEUW” tegen 1870 voor ƒ2.700. De kastelein heeft het complex snel vrij. In 1870 wordt Bodegraven door brand verwoest. Ramptoerisme met de ‘Jan Ple- ziers’ leverde Aris veel op. Ook drooggevallen gronden werden in deze uitspanning geveild. Binnen een jaar na de aankoop dient ir. Comelis Lely van Rijkswaterstaat zich aan. Hij is een medewerker van ir. J A. Beyerinck en is belast met het toezicht op de uitvoering van de droogmaking van de Plassen beoosten Rotterdam. Zo lang het werk duurt huurt hij de deftige kamer in de uitspanning. In die kamer is een bed stede met een geheim keldertje. Uit die bron worden de polderjongens op het eind van elke zaterdagmiddag uitbetaald. Als aan het eind van de avond de polderwerkers zijn verdwenen, blijkt er heel wat geld in “DE ROODE LEEUW” te zijn gebleven.82 Aris’ zoon Bertus en kleinzoon Cor drijven vanuit “DE ROODE LEEUW” ook een forse veehandel8’. Als voorzitter van de polder Esse, Gansdorp en Blaardorp prijkt de naam van deze Maarten op de eerste stenen van het gemaal (1925) aan de Groenedijk. Hij is ook hoofdingeland van het Hoogheemraadschap van Schieland. Volgens knecht Jan Piet Opschoor is het in deze jaren gebruikelijk om bij aankomst van een wagen hooi een ‘pinkepreutje’ brandewijn te nuttigen uit een glaasje zonder voet en dus snel. Bij zijn overlijden in 1938 zal de secretaris van de Zuid-Hollandsche Bond van Veehandela ren in het bondsblad onder andere Molenaars verdiensten ter verbetering van de Rotterdamse veemarkt memoreren. “Eerlijk in zaken, een groot koopman, die in Noord-Holland en Friesland als overal gaarne gezien werd, aldus dit blad. 38 Maarten Molenaar(1861-1938) en echtgenote Trijntje v.d. Dool (1869-1951) ghg:; -• 27<;. i 82 P. Molenaar in Rozenbrucht-nieuws, Capelle aan den Ussel 1981; P. Breedijk, De polders van Capelle aan den Ussel, Capelle aan den Ussel 1997, p. 28 83 Veedrijvers in Capelle, in: Jaarboek 1988 van de Hist. Vereniging Capelle a/d Ussel, p. 50-53

Schatkamer | 2000 | | pagina 40